David Benavidez shpreh synimet e tij për luftrat e ardhshme…

David Benavidez thotë se ai synon tre emra të mëdhenj për të luftuar si Canelo Alvarez, Caleb Plant dhe Jermall Charlo.

Benavidez (24 fitore ku 21 KO) beson se ai ka një shans për të luftuar të tre luftëtarët sepse është luftëtari më i mirë i peshës 76 kg por pa një titull deri tani.

Kampioni i peshave të mesme të WBA / WBC / WBO Canelo dhe mbajtësi i rripave IBF Plant kanë një shans të mirë të takohen për kampionatin e padiskutueshëm në Shtator.

Nga atje, fituesi ose humbësi mund të luftojë Benavidez sepse ai do të jetë zgjedhja logjike që ata të luftojnë.

Ata nuk mund të synojn për luftë me ish-kampionin e WBO-së Billy Joe Saunders sepse pas humbje nga Canelo dhe ai do të operohet në sy.

Benavidez ka një luftë që i duhet për të hequr dorë nga ish kampioni IBF 76kg Jose Uzcategui në 28 Gusht.

Kjo është padyshim një hile për Benavidez që do të luftojë Uzcategui, por megjithatë, kjo u jep tifozëve një shans për ta krahasuar atë me Plant.

Ne pamë se si Plant luftoi për të mposhtur Uzcategui në janar 2019.

Plant fitoi luftën me një vendim unanim të 12 raundeve, por në pjesën e dytë dhe u trondit nga Uzcategui.

Unë do të doja të luftoja Caleb Plant, Canelo dhe Charlo”, tha David Benavidez.

“Ndihem sikur jemi në një pozitë të mirë, sepse ndihem sikur jam djali i lartë pa rrip tani në peshat super të mesme.

“Dhe unë ndjehem sikur Charlo mund të shkojë deri në 76kg, dhe ndoshta unë mund të luftoj Caleb Plant dhe Canelo.”

Plant dhe Uzcategiu

“Ndihem sikur të gjitha ato luftime janë realiste për t’u bërë dhe kjo është arsyeja pse unë jam me të vërtetë i ngazëllyer dhe po përpiqem të qëndroj i motivuar dhe të qëndroj në stërvitje sepse çdo mundësi e madhe mund të vijë në çdo moment,” tha Benavidez.

Rënia dakort e Canelo ose Plant për të luftuar Benavidez mund të provojë të jetë e pamundur.

Canelo thjesht nuk është i interesuar të përballet me Benavidez, dhe Plant duket i zemëruar kur përmendet emri i tij.

Kur u pyet nëse do ta konsideronte të përballej me Benavidez, Plant tregon se ai ka humbur titullin e tij WBC dy herë jashtë ringut duke testuar pozitivisht për një substancë të ndaluar.

Sidoqoftë, Plant kurrë nuk tregoi interes për të luftuar Benavidez edhe kur ai mbante titullin e tij WBC.

Jermall Charlo heziton të heqë dorë nga WBC e peshës 72.5 kg për të arritur deri në 76kg për të luftuar.

Nuk ka gjasa që Charlo të shkojë ndonjëherë në peshën 76 për pjesën e mbetur të karrierës së tij, që do të thotë se ai kurrë nuk do të luftojë me Benavidez.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme