FutbollKryesore

Data e fillimit të Premier League është shumë herët, thotë Frank Lampard

Frank Lampard i ka bërë thirrje Premier League që t’i japë Chelsea një fillim të ndershëm në fushatën e re dhe të mos rrezikojë dëmtime të mëtejshme për lojtarët e tij.

Pasi ekipi i tij humbi në finalen e së shtunës në FA Cup ndaj rivalit në Londër, Arsenal në një takim që përfundoi me rezultatin 2-1, Chelsea ende nuk ka përfunduar me fushatën aktuale edhe pse fushata e Premier League 2020/2021 Premier League është vendosur të fillojë në shtator 12.

Shtë e qartë se do të duhej të kishte një pushim prej 30 ditësh të paktën për Chelsea dhe skuadrat e tjera që ende garojnë në garat evropiane të fundvitit, pasi klubet e Premier League kanë rënë dakord të fillojnë sezonin e ri në 12 shtator.

Lampard pësoi goditje të dëmtimit pasi pa që Willian dhe Ruben Loftus-Cheek u tërhoqën në prag të finales së Kupës së FA përmes dëmtimit, pastaj humbën golashënuesin e golit Christian Pulisic dhe Cesar Azpilicueta për të dëmtuar hamstring ndërsa Pedro i cili është vendosur të largohet nga klubi pësoi një shpatull lëndim disa minuta deri në fund të ndeshjes.

“Unë po mendoj se do të na thuhet kur të fillojmë dhe kjo do të varet nga mënyra se si do të shkojmë kundër Bayern Munich, nuk është ideale nëse vazhdojmë kundër Bayernit. Lojtarëve u duhet dhënë pushim për të luajtur në nivelin dhe produkti cilësor që Premier League është “tha Lampard.

“Edhe në një skenar të rastit më të keq, ne nuk kalojmë kundër Bayernit, të 12-të ndjehen shumë herët për mua që lojtarët të fillojnë të luajnë përsëri. Lojtarët kanë nevojë për pushim, kjo është arsyeja pse ne kemi tërhequr dy pengesa dhe kemi pasur lojtarë tërhiqeni nga loja para kësaj “.

Lampard e ka inkuadruar Premier League për të siguruar që klubet të fillojnë sezonin e ardhshëm në mënyrë të drejtë me një fushë të barabartë të lojës.

“Unë do të doja të mendoja se Premier League do ta shikonte seriozisht,” shtoi ai. Shpresojmë që ata të na japin një fillim të ndershëm sezonin e ardhshëm. Ne meritojmë të jemi si një klub i Premier League që garon në Ligën e Kampionëve ”, shtoi ai.

Frank Lampard ka sunduar Christian Pulisic dhe Cesar Azpilicueta nga lidhja e Champions League në Chelsea me Bayern Munich, pasi ka marrë lëndime hemstring në finalen e Kupës së FA.

Të Shtunën 8 Gusht, Chelsea përballet me Bayernin në Mynih duke zbritur 3-0 nga ndeshja e parë e barazimit të tyre të fundit-16, dhe do të jetë pa kapitenin e tyre Azpilicueta, i cili hobloi 10 minuta para gjysmës, pak pasi pranoi penalltinë e cila pa Pierre-Emerick Aubameyang rrafshuan rezultatin 1-1, dhe Pulisic, i cili u largua nga fusha me një lëndim hamstring menjëherë pas rifillimit.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.