Daniel Dubois rikthehet në ‘udhëtimin e tij’ pas dëmtimit të rëndë në sy…

Daniel Dubois do të ndërmarrë “hapin tjetër në udhëtimin e tij” duke filluar me luftën e tij të parë që nga thyerja e gropës së syrit.

23 vjeçari i kategorisë së peshës se rëndë, u dëmtua gjatë humbjes së tij të parë në karrierë nga kolegu britanik Joe Joyce në nëntor.

Disa luftëtarë thanë që Dubois “u largua” duke mos arritur të mposhtë kundërshtarin, por situata e tij ishte serioze sepse ai kishte nevojë për operacion.

Para kthimit të tij kundër Bogdan Dinu të Rumanisë të Shtunën, Dubois tha: “Më duhej një provë dhe nuk doja të kthehesha me një prekje të butë.”

Ai shtoi: “Kjo është lufta me të cilën kisha nevojë të kthehesha, ku mund të performoja dhe të merrja fitoren për të cilën duhet të tregoj se jam kthyer. Tani është hapi tjetër në udhëtimin tim.”

Ish-kampioni i botës Carl Frampton dhe ish-kampioni britanik Matt Macklin ishin mes atyre që kritikuan Dubois për rënien dhe dështimin në luftën e tij me Joyce.

Që nga humbja e profilit të lartë, ai është transferuar në skuadër me trajnerin Shane McGuigan dhe ai tani insiston se është “më i mirë se më parë“.

Promovuesi Frank Warren shtoi: “Ka shumë në radhë. Ishte shumë për të ardhur keq se si shkoj lufta e Daniel kundër Joyce, por ai është një i ri dhe ka ende shumë për të dhënë.”

Dubois kishte një humbje në 16 ndeshje ndërsa 34-vjeçari Dinu ka dy humbje në 22 luftime.

Total
24
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme