Copa America zhvendoset në një tjetër shtet…

Copa America 2021 do të organizohet në Brazil, pasi Argjentina u largua nga turneu vetëm dy javë para se të fillonte.

Konfederata e Futbollit e Amerikës së Jugut (Conmebol) tha se Argjentina u hoq si mirpritës për shkak të “rrethanave aktuale“.

Vendi aktualisht po përjeton një rritje në rastet e Covid-19.

Më vonë të hënën, Conmebol konfirmoi që Brazili do të organizonte veprimtarinë e shfaqjes, e cila fillon në 13 qershor.

“Conmebol falënderon presidentin @jairbolsonaro dhe ekipin e tij, si dhe Konfederatën Braziliane të Futbollit për hapjen e dyerve të atij vendi në atë që është sot ngjarja më e sigurt sportive në botë. Amerika e Jugut do të shkëlqejë në Brazil me të gjithë yjet e isaj!” Tha Conmebol në Twitter.

Por shefi i stafit të z. Bolsonaro paralajmëroi se nuk ka “asnjë marrëveshje të bërë ende” dhe kushtet e vështira duhet të plotësohen.

“Ne jemi në mes të negociatave,” tha Luiz Ramos.

Nuk dihet se cilat stadiume do të organizonin turneun nëse vazhdon.

Fillimisht Argjentina ishte vendosur të mbahej në Kolumbi, por u anullua në 20 maj pas protestave të përhapura gjerësisht në vend.

Kundërshtimi ndaj turneut ishte rritur si brenda dhe jashtë qeverisë së Argjentinës, ndërsa sulmuesi uruguajan Luis Suarez u tha gazetarëve të Premten se përparësia duhej dhënë “shëndetit të qenieve njerëzore”.

Më 22 maj Argjentina hyri në një izolim të ri lara nëntë ditësh pasi u rregjistruan 35,000 raste të reja çdo ditë atë javë.

Ndërkohë, në Brazil, protestat mbi menaxhimin e pandemisë Covid-19 nga qeveria e Presidentit Jair Bolsonaro u zhvilluan të Shtunën.

Brazili ka regjistruar gati 460,000 vdekje, numri i dytë më i lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara.

Ai gjithashtu ka numrin e tretë më të lartë të rasteve të regjistruara të koronavirusit në më shumë se 16 milion.

Senati i Brazilit po zhvillon një hetim për trajtimin e pandemisë nga qeveria Bolsonaro dhe përhapjen e ngadaltë të programit të vaksinave.

Brazili po mbron kampionët, pasi ka fituar turneun në 2019.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme