Çmimi i madh i Monakos: Sergio Perez i Red Bull ishte më i shpejtë në praktikën e parë.

Sergio Perez i Red Bull kryesoj në praktikën e parë në Çmimin e madh të Monakos nga Carlos Sainz i Ferrarit.

Perez përdori gomën më të shpejtë për xhiron e tij më të mirë, 0.119 sekonda përpara Ferrarit me një pamje mbresëlënëse.

Shoku i skuadrës së Perez, Max Verstappen ishte i treti, me Pierre Gasly të Alpha Tauri të katërtin.

Lewis Hamilton i Mercedes ishte i pesti, rreth 0.3 sekonda prapa rivalit të titullit Verstappen në të njëjtën shpejtësi gomash.

Shoku i ekipit të Sainz Charles Leclerc pësoi një goditje të rëndësishme kur pati probleme me kutinë e shpejtësisë pas vetëm një xhiro dhe humbi pjesën tjetër të seancës.

Shoku i skuadrës së Hamiltonit, Valtteri Bottas ishte i gjashti me shpejtësinë më të shpejtë, me Lando Norris të McLaren, Sebastian Vettel të Aston Martin, Yuki Tsunoda të Alpha Tauri dhe Kimi Raikkonen të Alfa Romeo që plotësuan 10 më të mirët.

Vetëm një shofer dëmtoi makinën e tyre në seancën e parë, Fernando Alonso duke hequr krahun e tij përpara kur u godit gabimisht me këndin përfundimtar, Antony Noghes.

Kampioni ishte në gjendje ta kthente makinën në garë i padëmtuar dhe u kthye në pistë për të vendosur kohën e 13-të më të shpejtë, tre vende dhe 0.115 sekonda përpara shokut të ekipit Esteban Ocon.

Total
37
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme