Çmimi i Madh i Azerbajxhanit: Sergio Perez fiton pas përplasjes me shpejtësi të lartë të Max Verstappen

Max Verstappen humbi fitoren me një fund dramatik në Grand Prix të Azerbajxhanit.

Lewis Hamilton hodhi posht një shans për arritur epërsinë e kampionatit.

Sergio Perez i Red Bull fitoi garën nga Sebastian Vettel i Aston Martin dhe Pierre Gasly i Alpha Tauri me dy xhiro deri në fund por gara u ndërpre pasi Verstappen u përplas duke pasur dhe pesë xhiro për të bërë.

Hamilton ishte i dyti në pistë në rifillimin dhe ishte përpara Perez.

Por pask doli nga rrugën, ai zbriti në vendin e 15-të.

Gabimi i tij bëri që Verstappen të ruajë avantazhin në kampionat me katër pikë nga shoferi i Mercedes.

Gabimi i kushtueshëm i Hamiltonit

Verstappen kishte dominuar garën pasi kaloi Hamilton gjatë gropave.

Verstappen u përplas me shpejtësi të lartë në një incident pothuajse identik me atë të pësuar nga Lance Stroll i Aston Martin në gjysmë distancë.

Të dy Verstappen dhe Stroll ishin të padëmtuar pasi u përplasën në mur kur gomat e tyre po xhironin afër 200 milje në orë.

Një gabim nga Lewis Hamilton gjatë rinisjes çon në fund të garës atë

Por të dy incidentet do të ngrenë pikëpyetje në lidhje me integritetin e gomave të Pirelli, një ndodhi që nuk dëgjohet për herë të parë që kur kompania italiane hyri në F1 në 2011.

Hamilton në një mesazh iu referua sezonit të gjatë dhe luftës së tij për kampionatin me Verstappen pak para se të rifillonte sfida.

“Duhet të kujtoj se ky është një maratonë jo një vrapim i shpejtë, kështu që duhet të mendohesh mirë se sa agresiv shkon,” tha Hamilton.

Shefi i ekipit Toto Wolff u përgjigj: “Absolutisht jam dakord me Lewis”.

Vettel përsëri në më të mirën e tij

Pas tre të parëve, Vettel ringjalli kujtimet e ditëve të tij më të mira me një udhëtim superlativ në Aston Martin.

Kampioni katër herë, i cilin humbi nga Ferrari në fund të sezonit të kaluar pas një kohe të trazuar në ekipin italian, nisi fuqishëm, duke mbajtur ritmin e tij të fortë, për të udhëhequr garën për pesë xhiro pasi udhëheqësit ndaluan.

Kjo e ngriti Vettel në vendin e shtatë pasi fusha ishte vendosur pas ndalesave, me shokun e ekipit Stroll.

Kur gara rifilloi pas përplasjes së frikshme të Stroll, shkaktuar nga një birë në pjesën e pasme, Vettel e kaloi si Leclerc ashtu edhe Gasly për të zënë vendin e katërt para incidentit të Verstappen.

Kjo u bë e dyta pas dramës që pësoi Hamilton dhe Verstappen në xhiron e mbylljes.

Leclerc nuk ishte në gjendje të replikonte ritmin e tij kualifikues në garë dhe ra përsëri në vendin e katërt, përpara Lando Norris të McLaren dhe Fernando Alonso të Alpine.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme