Çmimi i Madh i Azerbajxhanit: Charles Leclerc Kryeson në këtë garë!

Charles Leclerc i Ferrarit u pozicionua i pari duke kaluar mbi Lewis Hamilton dhe Max Verstappen në një seancë kualifikuese në Çmimin e madh të Azerbajxhanit.

Leclerc vendosi kohën e tij më të shpejtë me ndihmën e një xhiro të shpejtë.

Pas një flamur të kuq në xhirot e fundit Hamilton siguroi vendin e dytë.

Hamilton u rikuperua shkëlqyeshëm pas një fundjave të vështirë për Mercedes ndërsa Verstappen nuk e donte fati.

Sesioni kishte katër flamuj të kuq pas një serie përplasjesh në pistën e Baku.

Red Bull u shfaq skuadra më e shpejtë që shkonte në kualifikim, por ata dështuan të dorëzonin pas një prej seancave më të ndërprera për disa kohë.

Dhe Hamilton ishte shfaqur jashtë fotos në luftën për pole pas një fundjave të trazuar për kampionët e botës.

Por Mercedes bëri mrekulli për të gjetur një ritëm për t’u kualifikuar, të paktën në makinën e tij, dhe me ndihmën e një shpejtësie të mrekullueshme të vijës së drejtë.

Hamilton po fillonte xhiron e tij të parë kualifikuese ndërsa Leclerc ishte duke mbaruar të tijin, dhe kjo i dha shoferit të Ferrarit një tërheqje të madhe drejt finishit.

Ai siguroi Monegaskun polin e tij të dytë radhazi, edhe pse ai nuk ishte në gjendje të korrte përfitimin e këtij të fundit në garën e tij në shtëpi në Monako kur dëmtimi nga një përplasje në drejtimin e tij të fundit ishte i paparë nga Ferrari dhe makina e tij dështoi në rrugën drejt rrjetës. .

Leclerc tha: “Ishte një xhiro mjaft e keqe, mendova. Kishte dy ose tre cepa ku bëra gabime, por pastaj pata tërheqjen e madhe nga Lewis në sektorin e fundit që më ndihmoi.”

“Unë isha duke u përmirësuar në xhiron e fundit para flamurit të kuq, por është kështu. Ndihet shumë mirë, por nga ana tjetër është përsëri me flamurin e kuq.”

Total
20
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme