Cilat janë planet e karrierës së Halmiton në F1?!

Lewis Hamilton thotë se ai synon të mbetet në Formula 1 për të paktën një sezon tjetër pas këtij viti.

Kampioni shtatë herë nënshkroi një marrëveshje një vjeçare me Mercedes në fillim të 2021 por tha të enjten se ai “planifikon” të jetë në këtë sport deri sezonin e ardhshëm.

Ai tha se ishte “duke shijuar” luftën e tij për titull me Max Verstappen të Red Bull.

Ai gjithashtu ishte i vendosur të vazhdonte të luftonte kundër racizmit dhe për diversitetin.

Hamilton shtoi: “Megjithatë, nuk e di sa mund të qëndroj. Do ta shohim.”

Dëshira e tij për të vazhduar në F1 erdhi si përgjigje e një pyetje në lidhje me pjesëmarrjen e tij në një test të zhvillimit të gomave javën e kaluar.

Unë planifikoj të jem këtu vitin e ardhshëm dhe dua të ndihmoj Pirelli që të kenë rezultate më të mira,” tha ai.

I pyetur për të zgjeruar planet e tij për të ardhmen, 36-vjeçari tha:

“Unë jam shumë spontan, kështu që gjithmonë mund të ndryshojë. Unë jam duke shijuar këtë betejë që po zhvillojmë. Po bëhet më emocionuese. Ka qenë edhe më shumë një sfidë.”.

Para Çmimit të Madh Portugez, Mercedes ka njoftuar një partneritet me Shoqatën për Inxhinierë Etnikë të Zezë dhe Pakicave në MB për të mbështetur njerëzit nga një prejardhje etnike pakicë që të zhvillojnë karriera në inxhinieri.

Ekipi më parë këtë vit krijoi një fondacion të përbashkët me Hamilton për të promovuar diversitetin.

Hamilton shtoi se ai kishte të ngjarë të merrte pjesë në bojkotin e platformave të mediave sociale që shumë sporte si një mjet për të bërë presion mbi kompanitë që drejtojnë faqet e internetit për të bërë më shumë për të luftuar racizmin dhe abuzimin në platformat e tyre.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme