Cila Është stategjia e HanSi Flick për ndeshjen e sotshme kundËr psg?!

Menaxheri i Bayern Munchen Hansi Flick thotë se skuadra e tij duhet të shkaktojë një “vështirësi” nëse duan të kalojn përpara Paris St-Germain dhe arrijnë gjysmëfinalet e Champions League.

Mbajtësit e Bayern dominuan lojën dhe patën shanse më të mira në ndeshjen e parë të çerekfinales së javës së kaluar, por humbën me rezultatin 3-2.

Kjo do të thotë që ata duhet të shënojnë të paktën dy gola në Parc des Princes nëse duan që të arrijnë në katër të fundit.

Do të jetë një detyrë e vështirë, por këto janë lojërat për të cilat luajmë,” tha Flick.

Ne duhet të vendosim në vështirësi, dhe të shënojm ndaj PSG. Sigurisht, do të jemi të kënaqur nëse do ta arrijmë atë.”

Flick thotë se lojtarët e tij duhet të jenë më bashkpuenues ndaj kampionëve të Francës pasi ata shënuan vetëm dy herë nga 31 përpjekje në javën e kaluar në Gjermani.

Ne patëm shumë shanse por nuk ishim aq vendimtar sa duhej të ishim dhe duhet të përmirësohemi,” tha ai.

Ne duhet të sigurohemi që tregojmë të njëjtën ambicie që PSG tregoi kundër nesh. Ne duhet t’i detyrojmë ata të bëjnë gabime. Ne e dimë se duhet të shënojmë të paktën dy gola.”– shtoi Flick

Bayern do të jetë ende pa golashënuesi më të mirë Robert Lewandowski, pavarësisht se sulmuesi polak vazhdon stërvitjen pas një dëmtimi në gju të pësuar në detyrë ndërkombëtare muajin e kaluar.

Anësori Serge Gnabry gjithashtu mungon pasi ai doli pozitiv me Covid-19, por Leon Goretzka, Lucas Hernandez, Jerome Boateng dhe Kingsley Coman kanë shansin të jenë dhe më të aftë.

P

Shefi i Paris St-Germain, Mauricio Pochettino ka paralajmëruar skuadrën e tij se duhet të mësojnë nga raundi i mëparshëm, kur ata fituan 4-1 në Barcelona në ndeshjen e parë të 16 të fundit para ndeshjes së kthimit që përfundoi në barazimin 1-1.

Jam dakord që kemi performuar më mirë larg shtëpisë”, tha ish-shefi i Tottenham.

“Nuk ka rëndësi se kush po luan. Është një çështje e qëndrimit kolektiv. Është një sfidë, të jesh në gjendje të mbash topin dhe të lëndosh kundërshtarin.”

“Ndeshja e Barcës është pas nesh dhe loja e Bayern është një histori tjetër. Do të ketë momente kur ne do të luftojmë dhe në këto momente do të duhet të tregojmë solidaritet.”

PSG do të jetë pa kapitenin Marquinhos pasi mbrojtësi pësoi një dëmtim të muskulit të këmbës në ndeshjen e parë.

Mesfushori i Italisë Marco Verratti dhe mbrojtësi Alessandro Florenzi do të mbiqyren pasi janë kthyer së fundmi në stërvitje pas kalimit të Covid-19.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme