‘CIES’ nxjerr një listë me 20 emrat për lojtarët më të shtrenjtë në botë…

Tre talentë të rinj anglezë janë vlerësuar si futbollistët më të shtrenjtë në botë në raportin e fundvitit të CIES.

Phil Foden, Mason Greenwood dhe Marcus Rashfordk janë renditur përkatësisht numër 1, 2 dhe 3, duke mposhtur Erling Haaland dhe Bruno Fernandes.

Ylli i Manchester City dhe Anglisë Foden del në krye me 163 milion £, ndërsa dyshja e United Greenwood dhe Rashford vlerësohen respektivisht 153 milion £ dhe 137 milion.

Haaland, ndërkohë, është lojtari më i mirë jo-anglez në tabelë me i vlerësuar me 133 milion £, ndërsa Fernandes është 132 milion.

Kylian Mbappe, ndoshta çuditërisht, është në pozitën e 12-të pas një vit të mbetur nga kontrata e tij në Paris Saint-Germain dhe vlen vetëm 9 milion £ më shumë se Timo Werner i Chelsea, dhe më pak se Mason Mount.

Në fakt, Mount është lojtari i katërt anglez me vlerësimin më të lartë me 106 milion £, ndërsa Jadon Sancho, Trent Alexander-Arnold dhe Bukayo Saka janë gjithashtu të gjithë në 20 të parët.

Ederson i Manchester City është portieri me renditjen më të lartë me 53.2 milion £, ndërsa shoku i tij i ekipit të klubit Ruben Dias me 98 milion £ është qendërmbrojtësi më i shtrenjtë.

Aphonso Davies i Bayern Munich kryeson listën e mbrojtësit të plotë me 113 milion £, ndërsa Frenkie de Jong i Barcelonës vlerësohet në 118 milion £.

Janë vetëm tre lojtarë në krye të listës që janë mbi 25 vjeç, Fernandes, Werner dhe Bernardo Silva i Qytetit.

Silva është më i madhi në moshën 26 vjeç, me kontratën e tij Etihad që zgjat deri në 2025.

Pedri, ndërkohë është më i riu në listë që ka lindur në 2002, dhe në moshën 18 vjeç nuk do të ishte befasi ta shohësh atë të ngjitej më lart në të ardhmen.

Shumica e lojtarëve në 25 më të mirët do të drejtohen në Euro këtë verë, me vetëm katër që nuk marrin pjesë në turne.

Dy nga të katërt janë në katër më të mirët në botë, me Greenwood nuk u përfshi në skuadrën e Gareth Southgate për shkak të dëmtimit, ndërsa Norvegjia e Haaland nuk e bëri prerjen.

Davies luan futbollin e tij ndërkombëtar për Kanada, dhe Vinicius Jr i Real Madrid është Brazilian dhe po shkon në Copa America.

Total
14
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme