Christian Eriksen pësoi arrest kardiak, sipas mjekut të ekipit.

Christian Eriksen pësoi një arrest kardiak kur ra në ndeshjen e Danimarkës në Euro 2020 kundër Finlandës, tha mjeku i ekipit danez Morten Boesen.

Më herët, zyrtarët thanë që mesfushori ishte i mirë në spital dhe u kishte dërguar përshëndetjet shokëve të tij të kombëtares.

Eriksen u ra në fushë pak para pjesës së parë në ndeshjen hapëse të Danimarkës në Euro 2020 kundër Finlandës të Shtunën.

Lojtari 29-vjeçar i Inter Milan kishte trajtim urgjent mjekësor në fushë para se të dërgohej në spital.

“Gjendja e tij është e qëndrueshme dhe ai vazhdon të qëndroj në spital për ekzaminim të mëtejshëm,” tha një deklaratë nga zyrtarët danezë të Dielën në mëngjes.

“Këtë mëngjes kemi folur me Christian, i cili u ka dërguar përshëndetjet shokëve të tij të skuadrës.

“Ekipi dhe stafi i ekipit kombëtar ka marrë ndihmë në krizë dhe do të vazhdojë të jetë pranë njëri-tjetrit pas incidentit të djeshëm.

Incidenti i së shtunës ndodhi ndërsa një rivënie u luajt drejt Eriksen afër fundit të pjesës së parë.

Shokët e skuadrës së tij të dëshpëruar e rrethuan atë dhe mbështetësit e shokuar në Parken Stadium ishin dukshëm të mërzitur ndërsa lojtari u trajtua.

Boesen tha se Eriksen ishte pa ndjenja kur arriti lojtarin në fushë.

“Kur shkova tek ai ishte në krah, ai po merrte frymë, unë mund të ndieja një puls, por papritmas kjo ndryshoi dhe ne filluam t’i japim ndihmën e parë,” tha ai.

“Ndihma erdhi me të vërtetë e shpejtë nga ekipi mjekësor dhe pjesa tjetër e stafit me bashkëpunimin e tyre, dhe ne bëmë atë që duhej të bënim dhe arritëm ta kthenim Christian përsëri.”

Vetëm një herë informuan se Eriksen ishte zgjuar në spital, lojtarët bien dakord të rifillojnë ndeshjen, me Finlandën që fitojë 1-0.

Trajneri kryesor i Danimarkës, Kasper Hjulmand, u tha gazetarëve pas ndeshjes: “Ishte një përvojë traumatike. Ne folëm për ato ndjenja dhe do të ishte në rregull të thuash” jo “nëse ata nuk dëshironin të luanin.

“Disa prej tyre nuk ishin në gjendje të luanin, disa ishin gati. Nuk është normale të luash një lojë të tillë kur një nga miqtë e tu po vuan nga një problem zemre.”

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme