Chelsea nis bisedimet për 20-vjeçarin Erling Braut Halland…

Chelsea ka hapur diskutime për një lëvizje për Erling Braut Haaland pavarësisht një marrëveshje që mund të jetë e vështirë për t’u arritur.

Borussia Dortmund ka deklaruar se ata nuk dëshirojnë të shesin qendrën e tyre të lakmuar këtë verë, por Haaland ambicioz për të hedhur hapa të ardhshëm në karrierën e tij.

Një lëvizje te kampionët e Evropës me një trajner si Thomas Tuchel i krijoj interes Haaland por kostoja e plotë për blerjen e tij mund të jetë afër 170 milion £.

Chelsea ka lojtarë që mund të ofrohen në negociata përfshirë Tammy Abraham të vlerësuar me 40 milion £ dhe emri i tij është përmendir në bisedat fillestare.

Tuchel ua ka bërë të qartë pronarit të Chelsea Roman Abramovich se ai beson se një qendër sulmues i frytshëm është thelbësor për përparimin e Chelsea dhe mbajtjen e një sfide të qëndrueshme ndaj Manchester City..

Haaland kërkohet nga të gjitha klubet më të mira të Evropës dhe Dortmund thotë se 20-vjeçari do të qëndrojë për sezonin e ardhshëm.

Sidoqoftë, kjo nuk do ta ndalojë Chelsea të testojë vendosmërinë e tij për Norvegjezin i cili shënoi 40 gola sezonin e kaluar.

Pagat e Haaland do të jenë gjithashtu të larta me agjentin e tij Mino Raiola që pritet të kërkojë të paktën 300,000 £ në javë, dhe Chelsea është në një pozitë të fortë krahasuar me disa nga rivalët e tyre.

Dortmund ende nuk e ka pranuar nëse ata kanë interes në nënshkrimin e Abrahamit, por ata kanë filluar të kërkojnë lojtarë për të zëvendësuar Haaland të vëmendshëm për bisedimet në blerjen e tij.

Ata kishin për qëllim të përdornin fondet e gjeneruara nga shitja e pritshme e Jadon Sancho te Manchester United.

Tarifa për Sancho do të jetë e konsiderueshme edhe pse është e paqartë nëse klubi Old Trafford mund të plotësojë 80 milion £ plus vlerësimin e Dortmund plus një strukturë pagese të shkallëzuar.

Chelsea përballet me një verë të zënë ndërsa Tuchel duket se do të ri-formojë skuadrën e tij.

Si një qendër sulmues, ai do të dëshironte më shumë mundësi në qendër mbrojtës, mesfushë qendrore dhe mbrojtës të djathtë ndërsa rreth 14 lojtarë mund të largoheshin ose në huazim ose në transferim të përhershëm.

I riu i Chelsea Pierre Ekwah po bashkohet me West Ham pas një prove të suksesshme.

Tarifa për mbrojtësin 19-vjeçar francez mund të arrijë në 1.2 milion £ dhe gjithashtu një klauzolë të shitjes.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme