Chelsea Fiton Champions League !!

Chelsea fitoi Champions League për herë të dytë me një fitore plotësisht të merituar ndaj Manchester City.

Thomas Tuchel arriti më të mirën kundër homologut të tij Pep Guardiola të Manchester City.

Guardiola u emërya shef pas shkarkimit të Frank Lampard në janar për të sjellë çmimin më të madh të futbollit të klubit evropian në Stamford Bridge për herë të parë që nga 2012.

Kai Havert pas një fillimi të ngadaltë të karrierës së tij në Chelsea, ai arriti të shënonte golin fituesi mbrëmjen e djeshme tre minuta e fundit të pjesës së parë kur mori një pasim nga Mason Mount.

Ai e lë Cityn ende në kërkim të trofeut të Champions Leage që gjithmonë u ka shpëtuar atyre.

Guardiola nuk mund t’i shpëtojë kritikave për pjesën e tij në këtë humbje.

Guardiola çuditërisht nuk përdori Rodri ose Fernandinho si një mesfushor mbrojtës.

Kështu City ngeli pati një plan loje të ngatërruar që ulte efektivitetin e tyre dhe rrallë paraqiste ndonjë kërcënim për Chelsea.

Chelsea kishte mundësitë më të mira gjatë gjithë kohës, Timo Werner humbi dy shanse të mira para se Havertz të shënonte.

City, humbi Kevin De Bruyne pas një dëmtimi në mes të pjesës së dytë, u zvendësua nga Sergio Aguero për paraqitjen e tij të fundit.

Por përsëri nuk kishte asnjë fund të ëmbël për golashënuesin më të mirë të klubit pasi Chelsea e mbylli me fitoren.

Dhe për Tuchel ishte kënaqësi pas zhgënjimit për humbjen e finales së vitit të kaluar si menaxher i Paris St-Germain.

Tuchel kryeson mbi Guardiola përsëri

Tuchel i bëri tre nga tre kundër Guardiola duke dhuruar një performancë të ashpër dhe pozitive të Chelsea, pas një sezon që ishte i mbuluar me pasiguri por fundi ishte i lavdishëm.

Gjermani e ka transformuar Chelsea që nga ardhja e tij në janar, duke bërë ndryshime të rëndësishme.

Ai ka rivendosur Antonio Rudiger në mbrojtjen qendrore dhe duke luajtur njeriun e mrekullueshëm të ndeshjes N’golo Kante në pozicionin në të cilin ai më i miri.

Kante kontrollonte gjithçka nga pozicioni i tij në mesfushë, lojtari që dha një performancë që të lë pa frymë.

Chelsea duhej të ishte perfekt në mbrojtje, por ky nuk ishte asnjë rezultat i mrekullueshëm.

Ishte një shfaqje e mirë për të hequr iniciativën nga City në pjesën e parë.

Ata më pas qëndruan të qetë në pjesën e dytë me shumë pak momente shqetësuese.

Ata madje i mbijetuan humbjes në pjesën e parë të Thiago Silva pas lëndimit dhe vazhduan në të njëjtën mënyrë të matur dhe të përkushtuar.

Është një triumf i madh personal për Tuchel, i cili tashmë kishte dy fitore ndaj Guardiola në gjysmëfinalen e Kupës FA dhe në Premier League në Etihad Stadium.

Besimi në vetvete sollën fitoren pasi Chelsea luajti me një qëndrim të patrembur dhe ndezi skena të mëdha të festimeve midis lojtarëve, stafit dhe tifozëve brenda Stadiumit.

Shkalla e arritjeve të Tuchel është se kjo natë mezi ishte imagjinuar kur ai arriti në janar, por tani Chelsea është kampione e Evropës për herë të dytë.

Total
12
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme