Cfarë po ndodh me skuadrën e carlo ancelotti paS ndeshjes së mbrëmshme?!

Shpresat e Everton për të përfunduar me vendet evropiane në Premier League pësuan një goditje në një ndeshje me barazim pa gola në Aston Villa.

Ishte komplet një ndeshje pa frymëzim, pa cilësi, Tyrone Mings kishte shansin më të mirë të Villa-s për të shënuar nga krosimi i Douglas Luiz.

Pas një nënshtrimi të gjata të pjesës së parë, Everton u përmirësua pas pushimit.

Andre Gomes goditi nga ana e majtë duke u përpjekur për të shënuar ndërsa vizitorët përpiqeshin për të shënuar një gol fitues.

Martinez e kapi topin më rallë, me goditjen e vonë të Dominic Calvert-Lewin ishte tjetër mundësi për shënim.

Rezultati e lë skuadrën e Carlo Ancelotti tetë pikë larg Chelsea nga e katërta, me West Ham, Liverpool dhe Tottenham të gjithë në vend më të mirë për t’u kualifikuar në Evropë.

Villa, edhe pati pati rikthimin e kapitenin Jack Grealish nga lëndimi në pjesën e dytë si zëvendësues, por përsëri mbetet i 11-ti në tabelë.

Everton arriti në Villa Park duke shpresuar në rregullimin e rezultatit për shkëlqimin e tyre.

Dhe kur kishte arriti një fitore kundër Villa në Goodison Park 12 ditë më parë, ata u treguan të ndara për ambiciet sulmuese dhe aspak bashkpunues.

Abdoulaye Doucoure, Richarlison, Michael Keane dhe Calvert-Lewin të gjithë nuk arritën të konvertohen kur paraqiteshin shanse të mira.

Katër barazime dhe shtatë humbje në ndeshje e tyre ka treguar së fundmi një skuadër që nuk është në gjendje të ushtrojë presion serioz.

Ata dukeshin të fortë në mbrojtje, duke kufizuar mikpritësit vetëm dy përpjekje për të shënuar.

Skuadra e Ancelotti do të duhet të tregoj më shumë ambicie sulmuese në tre ndeshje e fundit kundër Sheffield United, Wolves dhe Manchester City.

Kjo ishte një lojë ku Villa shfaqi disa momente me cilësi të vërtetë.

Rikthimi i Grealish i ofroi një çlirim shefit të Villa Dean Smith dhe menaxherit të Anglisë Gareth Southgate, i cili së shpejti do të emërojë skuadrën e tij për Kampionatin Evropian.

Villa ka pasur raportin e fitimi të ndeshjeve 50% të Premier League kur Grealish është pranë tyre, krahasuar me 25% në mungesë të tij.

Por as ai nuk ishte në gjendje të ndikonte në rezultatin e ndeshje në 26-minutëshin e fundit të hyrjes së tij.

Ai tregoi disa prekje të mira dhe bëri një vrapim të mrekullueshëm nga e djathta në të majtë për të shmangur disa mbrojtës të Evertonit.

Në skajin tjetër të fushës, Martinez tregoi reagime dhe kompetencë shembullore gjatë gjithë kohës.

Shefi i Aston Villa, Dean Smith, duke folur për median tha:

“Mendova se e kontrollonim topin mirë në pjesën e parë pa krijuar raste. Pjesa e dytë ishte pak e dobët. Ne kurrë nuk morëm kontrollin që dëshironim. Ata patën shanset e mëvonshme.”

“Ne e dinim që Jack Grealish dhe Emiliano Martinez janë të rëndësishëm për ne. Me Tom Heaton të lënduar në fillim të sezonit ne kishim nevojë për dikë. Ai e bëri atë fanellën e tij numër një“.

Bosi i Everton Carlo Ancelotti, duke folur për Median tha:

“Është një pikë, ku nuk kam çfarë të them? Nuk jam i kënaqur për rezultatin, as i kënaqur për performancën. Ne duhet të përpiqemi të fitojmë ndeshjet në shtëpi, ku kemi pasur vështirësi këtë sezon.”

“Villa është një ekip i mirë, të fitosh këtu nuk është e lehtë. Unë mendoj se performanca jonë ishte më e mira që mundemi.

“Ne ndoshta mund të bënim pak më mirë me pasimin përfundimtar ose goditjen përfundimtare, por në përgjithësi performanca ishte e mirë.”

Aston Villa udhëton në Crystal Palace për ndeshjen e tyre të radhës në Premier League të Dielën, 16 maj në orën 13:00 të drekës.

Evertoni pret Sheffield United në ndeshjen e tyre të rradhës më të lartë në të njëjtën ditë në 20:00 të mbrëmjes.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme