Caster Semenya fiton 5,000 m titull në Kampionatet e Atletikës në Afrikën e Jugut.

Caster Semenya thotë se ajo nuk do të përpiqet të kualifikohet për 200 metra në Lojërat Olimpike të Tokios pasi mbrojti titullin e saj kombëtar 5,000 metra në Afrikën e Jugut.

30-vjeçarja fitoi titullin në 15 minuta 52.28 sekonda jashtë kohës kualifikuese Olimpike.

Semenya nuk do të jetë në gjendje të mbrojë titullin e saj në 800 metra pas një ndryshimi të diskutueshëm të rregullit të Atletikës Botërore rreth niveleve të testosteronit në vrapueset femra.

“Po plakem‚ kam frikë muskujt, “tha ajo për ngjarjen 200m.

Afati i kualifikimit për Tokion është 29 qershor.

Semenya është një kampione dy herë olimpike në 800 metra dhe fitoi 1,500 metra në Lojërat e Komonuelthit në 2018.

Por sipas rregullave të Atletikës Botërore, ajo nuk lejohet të garojë në ngjarje midis 400 dhe një milje nëse nuk merr ilaçe për të zvogëluar nivelet e saj të larta të testosteronit.

Ajo tha në mars të vitit 2019 se do të synonte të garonte në 200 metra në Tokio, por tani mendon se do të ishte presion i tepërt mbi trupin e saj.

“Ne jemi të kënaqur me atë që po bëjmë … po argëtohemi. Në stërvitjen çdo ditë, ne nuk stresohemi.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme