Carlo Ancelotti lë Evertonin në mjerim dhe drejtohet drejt lavdisë të real Madridit…

Carlo Ancelotti është larguar nga Evertoni për t’u bërë trajner i Real Madridit për herë të dytë.

61-vjeçari italian, i cili drejtoi Real Madridin për dy vjet midis viteve 2013 dhe 2015, është larguar nga Everton pas 18 muajsh nën drejtimin e tij.

Ai pason Zinedine Zidane në Real dhe lëvizja e lë Everton në kërkim të një menaxheri të gjashtë në pesë vjet.

Ancelotti ka nënshkruar një marrëveshje tre-vjeçare në Real dhe tha se lëvizja përfaqësonte “një mundësi të papritur”.

Ai shtoi: “Unë kam respekt të plotë për të gjithë në Everton dhe shpresoj se ata mund të arrijnë të gjitha mundësitë që kanë përpara tyre.”

“Gjithmonë më ka pëlqyer të jem në Everton por meqë më është paraqitur një mundësi e tillë nuk dua ta humbasë pasi besoj se është lëvizja e duhur për mua dhe familjen time në këtë kohë“.

Everton tha se ata “do të fillojnë procesin e emërimit të një menaxheri të ri menjëherë”.

Everton do të mbetet i habitur nga shpejtësia e zhvillimeve në 24 orët e fundit.

Ardhja e Ancelotti u konsiderua si një grusht shteti i vërtetë nga Moshiri, duke bindur një nga figurat më të dekoruara dhe më të respektuara të lojës për të ardhur në Merseyside dhe për tu larguar nga Evertonin.

Ançeloti, megjithatë, ishte ende në vëmendje të madhe nga mbështetësit e Evertonit, të cilët kanë mbetur të zhgënjyer nga vendimi i tij për t’u larguar.

E vërteta brutale është se për të gjitha financat dhe ambiciet e Moshirit, Everton ende nuk mund ta konsiderojë veten si pranë elitës, gjë që i bën gjithmonë ata të pambrojtur ndaj klubeve të tilla si Real Madrid.

Total
6
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme