BOXKryesore

Canelo Alvarez pretendon se ai mund të mposhtë Floyd Mayweather në një ndeshje të vetme …

Canelo Alvarez është i bindur se ai mund të hakmerret për humbjen e tij të vetme për Floyd Mayweather, nëse ata vendosin një ndeshje të suksesshme.

30-vjeçari meksikan u bë kampion bote me katër pesha, pasi mposhti Sergey Kovalev në MGM Grand Garden Arena në Las Vegas nëntorin e kaluar.

 Alvarez është i bindur që një ndeshje me Mayweather, i cili tani është në pension, do të ishte shumë më ndryshe nga takimi i tyre i parë.

“Tani është ndryshe,” tha ai. “Unë jam tjetër luftëtar.

“Unë mendoj se edhe ai është i mirë, por tani jam një luftëtar ndryshe “.

“Ndoshta do të ishte një luftë tjetër.”

Mayweather luajti një performancë të klasit master kundër yllit meksikan në 2013 dhe arriti një fitore të rehatshme për pikë.

Alvarez, i cili ka arritur të fitojë 53 fitore në 56 ndeshje profesionale, ka mposhtur Gennady Golovkin, Miguel Cotto dhe Amir Khan që prej humbjes së tij ndaj Mayweather Kovalev.

Por përplasja e tij me amerikanen ishte tepër e njëanshme, duke parë kudo shfaqjen ‘Money’  .

Alvarez e ngarkoi veten dhe u hodh në xhiron e 11-të, duke goditur me forcë litarin e lartë pasi humbi Mayweather – i cili rrëshqiti, u përkul dhe vërshoi në mënyrë të ekzegjaruar jashtë rrjetës, sikur të kërkonte grushtin në pjesën e pasme të arenës.

Shumë kritikuan Mayweather për manipulimin me dinakëri të Canelos përpara se të arrinte kulmin e tij, por luftëtari më i lartë i këtij sporti dha një përgjigje të shkëlqyeshme për këtë teori në turneun e tij në Mbretërinë e Bashkuar në Mars. 

“Kur isha 21 vjeç dhe po luftoj me një burrë 30 vjeç, ti e di se çfarë thonë ata ?!” i pyetur në York Hall në Londër. ” Ai ishte mbi kodër; Floydi rreh gjuetarët që janë sipër kodrës.

“Nëse tani jam 36 vjeç dhe Canelo 23 – Unë jam mbi 10 vjet më i vjetër se ai, dhe ju jeni më mirë kur jeni më i ri”.

“Por, nëse rrah dikë më të ri, me mend se çfarë? Do të bëhet kjo histori, kam shumë përvojë. Mirë. Po në lidhje me djemtë që kam rrahur kush janë mosha ime?”

E sigurt të thuhet se të dy duke hyrë në ring do të krijonin fishekzjarre.

Si mendoni se do të dilte një luftë e dytë mes Canelo dhe Mayweather …?

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.