Euro 2020: a do mundet Dublini të mirëpres tiFozËt?!

Frika për Dublinin që pret ndeshjet në Euro 2020 janë rritur pasi FAI i tha UEFA se nuk është në gjendje të sigurojë siguri për tifozët.

FAI, i cili veproi sipas udhëzimeve nga qeveria irlandeze mbi kufizimet e Covid, gjithashtu informoi UEFA se “çështja do të mbahet nën shqyrtim“.

Më parë, FAI kishte thënë se do të ishte një vend pritës vetëm nëse mund të garantonte që tifozët të lejoheshin.

Të gjithë qytetet pritëse paraqitën planet e tyre për numrin e spektatorëve të Mërkurën.

Në një deklaratë FAI tha:

Ndodhemi në një pikë ku nuk mund të japim siguri për tifozët në ndeshjet e UEFA EURO 2020 që do të mbahen në Dublin në qershor” .

Ai shtoi: “Ne kemi këshilluar UEFA që çështja do të mbahet nën shqyrtim dhe që ekipi i Dublin LOS (Struktura Lokale e Organizimit), duke përfshirë qeverinë, do të vazhdojë të diskutojë të gjitha çështjet me UEFA në mënyrë të vazhdueshme.

Shefi ekzekutiv i FAI Jonathan Hill tha:

“Ne kemi bërë paraqitjen tonë në UEFA të Mërkurën dhe tani presim përgjigjen e tyre pasi aplikimet nga të 12 qytetet pritëse të jenë marrë dhe shqyrtuar.”

Një vendim nga UEFA pritet para se të mblidhet ekzekutivi i saj në 19 Prill.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme