Ondrej Kudela pezullohet ndërsa Uefa shqyrton pretendimet për racizëm

Ndalimi me një ndeshje për mbrojtësin e Slavia Prague Ondrej Kudela “nuk bën të jep besim” në qasjen e UEFA për të zhdukur racizmin, thotë avokati i lojtarit të Rangers, Glen Kamara.

Kudela, 34 vjeç, mohon pretendimin e Kamarës se ai e abuzoi atë në mënyrë raciale gjatë fitores së Slavia në Europa League 2-0 në Ibrox në 18 Mars.

Çekut i është dhënë një pezullim i përkohshëm për fyerjen e një kundërshtari ndërsa UEFA heton pretendimet.

Nëse shpallet fajtor për racizëm, ai mund të përballet me një pezullim në 10 ndeshje.

UEFA thotë se po heton gjithashtu sjelljen e Kamara.

Slavia pretendon se Kudela u sulmua në tunel pas ndeshjes në Glasgow.

Avokati i Kamara-s, Aamer Anwar lëshoi ​​një deklaratë në emër të mesfushorit finlandez, duke thënë se pezullimi i Kudela bënë që lojtarët zezakë të kenë më pak besim nëse përballen me një abuzim kaq të ulët.

Ai shtoi:

UEFA ka kryer një hetim fillestar në lidhje me sjelljen e Kudela. Ky ndalim fillestar i një ndeshje bënë që UEFA të duket më pak serioze për shkatërrimin e racizmit në futboll dhe ata duhet të marrin masa më të rrepta.”

Policia e Skocisë po shqyrton gjithashtu akuza të veçanta të abuzimit racor dhe një sulmi të raportuar.

Kudela do të humbasë takimin e parë të çerekfinales së së enjtes me Arsenalin.

Sidoqoftë, ai pritej të mungonte për ndeshjen në Londër gjithsesi, për shkak të një dëmtimi të marrë ndaj Uellsit në detyrë me Republikën Çeke.

Një deklaratë nga UEFA arrin në përfundimin se më shumë informacion “do të vihen në dispozicion pasi CEDB [Organi i Kontrollit, Etikës dhe Disiplinës] të ketë marrë një vendim në kohën e duhur“.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme