Bruno Fernandes: Mesfushori i Man Utd ‘i nderuar’ nga Krahasimi me Eric Cantona

Mesfushori i Manchester United Bruno Fernandes thotë se është “i nderuar për t’u krahasuar” me legjendën e klubit Eric Cantona dhe po e përqafon atë “presion të mirë” përpara përfundimit të Europa League të së mërkurës.

Ardhja e Cantonës nga Leeds në vitin 1992 konsiderohet si katalizatori për United për t’i dhënë fund pritjes së tyre 26-vjeçare për një titull të ligës dhe të fillojë epokën e tyre të dominimit nën Sir Alex Ferguson.

Përpjekjet e Fernandes kanë ndihmuar United të sigurojë një vend të lartë në sezonet e njëpasnjëshme për herë të parë që nga fillimi i Ferguson në vitin 2013.

Ata mund të fitojnë trofeun e tyre të parë që nga viti 2017 nëse mundin Willarrealin e Unai Emery në Gdansk të mërkurën (20:00).

Ka pasur krahasime të tërhequra me Cantona në ndikimin qe Fernandes ka pasur në Old Trafford që nga ardhja e tij nga sporti i Lisbonës në një marrëveshje prej £47 milion në janar te vitit kaluar.

Në një sezon e gjysmë Portugezi 26-vjeçarë ka shënuar 40 gola në të gjitha garat që kur nënshkroi. Plus, ai ka 19 asistë dhe ka fituar 4 herë lojtari më i mirë i muajt në Premier League,  duke e pozicionuar të gjashtin në listën e të gjitha kohërave – së bashku me Cristiano Ronaldo, Thierry Henry dhe Alan Shearer, ndër të tjerë.

“Është një nder që të krahasohemi me të, sepse ndikimi që kishte ishte me të vërtetë i lartë dhe fitoi shumë trofe të mëdha me klubin”, thot Fernandes për BBC Sport.

“Qe te krahasohesh me Cantona, do thotë qe ty duhet të jesh më i mirë çdo ditë. Kjo është një arsyeje që mua më bënë të punoj më shumë për te më mbajtur në mëndje njerëzit, duke u krahasuar me të. Për mua, ky është një presion i mirë.”

Total
2
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme