Brentford Arrin Premier League për herë të parë…

Thomas Frank pohoi se kishte lot gëzimi pasi Brentford arriti në Premier League për herë të parë duke mundur Swansea City 2-0 në finalen e play-off.

Penalltia e Ivan Toney e vuri skuadrën e Frank në rrugën e duhur për të kaluar në avantazh para skuadrës së Emiliano Marcondes.

Brentford do të luajë në nivelin më të lartë për herë të parë që nga viti 1946-47.

“Sigurisht që unë isha shumë i emocionuar“, tha trajneri i Brentford Frank.

“Kishte lot në sytë e mi dhe gjithashtu lojtarë dhe stafi sepse është arritje kaq e madhe, veçanërisht mënyra se si e bëmë atë.”

Ne arritëm në 21 ndeshje të pamposhtur dhe jemi në krye të ligës, pastaj një pengesë të vogël dhe ne shkojmë në finale kundër një ekipi të mirë të Swansea.”

Brentford u mposht në finalen e play-off të nivelit të dytë të sezonit të kaluar nga Fulham, i cili mbaroi me rezuktatin 2-1 pas kohës shtesë.

Por dhimbja e vizitës së tyre të fundit në Wembley u kthye në gëzim, ku më në fund provuan suksesin në play-off, e cila siguron që ata do të bëhen klubi i 50-të për të luajtur në Premier League.

Shpresat e Swansea për t’u bashkuar me elitën u zhdukën pasi ata dështuan të jepnin më të mirën e tyre në Wembley.

Frank tha se ai pret të forcojë skuadrën e tij përpara sezonit të ri, edhe pse ai nuk ka menduar ende planet e transferimit.

Tifozët e Brentford kanë pritur shumë gjatë për një moment si ky.

Kjo ishte fushata e 10-të e klubit për play-off dhe finalen e pestë, me udhëtimet e mëparshme në Wembley që erdhën në 1997, 2013 dhe sezonin e kaluar, si dhe një takim të Stadiumit të Mijëvjeçarit me Stoke në 2002.

Të shtyrë nga ndoshta kujtimi i fundit të tyre në Wembley vetëm 10 muaj më parë, ekipi i Frank gjeti më në fund një rrugë drejt fitores.


Fitorja e Brentford u bë në çerekun e parë, kur ata shkuan përpara në avantazh nga një penallti.

Edhe në këtë skenë madhështore, Toney rrokullisi goditjen e ulët në këndin e poshtëm të rrjetës për të shënuar golin numër 33 të sezonit të tij të shquar.

Të tensionuar nga Swansea që po përpiqeshin të shkonin përpara, Brentford shumë shpejt dyfishoi avantazhin e tyre.

Marcondes goditi një top të ashpër dhe të ulët brenda shtyllës së Woodman.

Çdo shpresë që ekipi i Steve Cooper kishte një përgjigje mund të ishte zhdukur brenda një minute.

Shansi i vetëm i vërtetë i Swansea erdhi herët në pjesën e dytë, kur Connor Roberts i dhuroj një top Ayew, por ai shënoj vetëm një goditje me kokë larg shtyllës së dytë.

Me këtë Swansea u mposht dhe është Brentford ai që mund të presë të përballet me Manchester City, fqinjët United, Liverpool sezonin e ardhshëm.

Trajneri i Swansea, Steve Cooper komentoj për ndeshjen duke thënë:

“Ne jemi të zhgënjyer. Ne nuk e fituam ndeshjen e cila është ajo për të cilën erdhëm këtu.”

“Ne duhej të ndryshonim disa gjëra. Lojtarët nuk u dorëzuan kurrë dhe i dhanë lojës një hap të mirë, sigurisht në fillim të pjesës së dytë.”


Trajneri i Brentford, Thomas Frank tha:

“Vitin e kaluar nuk ndjeva se luajtëm ndeshjen tonë më të mirë, por patjetër që e bëmë këtë vit.

“Unë jam shumë i kënaqur dhe i përulur dhe krenar që jam pjesë e këtij udhëtimi me shumë njerëz fantastikë, të përkushtuar dhe inteligjentë.”

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme