Bourssia dortmund fiton bindshëm!

Jadon Sancho dhe Erling Braut Haaland shënuan secili dy herë në ndeshje Borussia Dortmund kundëro RB Leipzig në finalen e Kupës së Gjermanisë.

21 vjeçari Sancho, u kthye fuqishëm që në hapjen e ndeshjes në minutën e 5′.

Haaland shënoi golin e dytë në minutën e 28′.

Goli i tretë erdhi para pushimit përsëri nga Sancho, si dhe ai është lojtari më i ri që shënoi dy herë në ndeshje.

21-vjeçari Haaland rrumbullakosi rezultatin vonë pas golit të Dani Olmo në minutën e 71′.

Dortmund tani e ka fituar konkursin pesë herë.

Julian Nagelsmann, i cili po merr drejtimin e Bayern Munchen sezonin e ardhshëm, kishte shpresuar të fitonte titullin e argjendtë të veten dhe Leipzig.

Rezultati nuk dukej të kishte ndonjë pikëpyetje, pasi Dortmund shënoi tre herë me një super shfaqje në pjesën e parë.

Anësori anglez Sancho i vendosi ata në rrugën e sigurt me një përfundim të shkëlqyeshëm të topit në pjesën e dytë.

Haaland rrit reputacionin e tij të pasi kaloj mbrojtësin francez të Leipzig, Dayot Upamecano para se të dilte me shënonte me qetësi golin e dytë.

Sancho më pas shënoi në golin e tretë, ndërsa Haaland regjistroi golin e tij të 39-të në 39 ndeshje në nivelin e klubit me një goditje në fund të pjesës së parë duke mashtruar portierin e Leipzig Peter Gulacsi.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme