F1Futboll

Bottas nënshkruan marrëveshje të re Mercedes për sezonin 2021

Valtteri Bottas ka nënshkruar një marrëveshje të re me Mercedes, e cila do ta mbajë atë me ekipin e Formula 1 deri në fund të sezonit 2021.

Shoferi finlandez shkon në Grand Prix të 70-vjetorit në Silverstone këtë fundjavë me 30 pikë marrje nga shoku i skuadrës Lewis Hamilton në kampionatin botëror.

Sezoni i ardhshëm do të shënojë fushatën e pestë të Bottas.

E ardhmja e Hamiltonit pas këtij viti nuk është konfirmuar ende, por kampioni botëror për gjashtë herë pritet të mbetet edhe me Mercedes.

Bottas, i cili ishte garues me Hamilton vitin e kaluar, iu bashkua Mercedesit në 2017 dhe deri më tani ka arritur tetë fitore dhe 12 pozicione poli me ekipin.

30-vjeçari, i cili fitoi raundin e parë të sezonit në Austri, tha: “Jam shumë i lumtur që qëndrova me Mercedes në 2021 dhe ndërtoj mbi suksesin që kemi shijuar tashmë së bashku.

“Vitet e kaluara janë karakterizuar nga përmirësime të vazhdueshme, duke punuar në çdo aspekt të performancës sime,” shtoi ai.

“Jam i bindur që sot jam më i forti që kam qenë ndonjëherë, por gjithmonë mund ta vendos baren më lartë … Që kur u dashurova me F1 si fëmijë, ëndrra ime ishte që një ditë të bëhesha kampion bote”.

Shefi i Mercedesit Toto Wolff tha: “Ne po shohim Valtterin më të fortë që kemi parë këtë vit – për sa i përket performancës së tij në rrugën e duhur, por edhe fizikisht dhe mendërisht.

“Jam i bindur që ne kemi sot shtytësit më të fortë në F1 dhe kontraktimi me Valtteri është një hap i parë i rëndësishëm në ruajtjen e kësaj fuqie për të ardhmen.”

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.