Vettel – Hamilton sfida me emocionuese për Lewis Halmiton…

FILE – In this Nov. 3, 2019, file photo, Mercedes driver Lewis Hamilton, of Britain, speaks during a news conference following the Formula One U.S. Grand Prix auto race at the Circuit of the Americas, Sunday,, in Austin, Texas. Driving around Formula One tracks without fans cheering loudly at Silverstone and Monza would literally feel “very empty” for world champion Lewis Hamilton. The first 10 races this season have been postponed or canceled amid the coronavirus pandemic, and if F1 does start this summer no fans can watch. (AP Photo/Chuck Burton, File)

Lewis Hamilton thotë se beteja e tij me Max Verstappen për titullin e shoferëve të këtij viti nuk i përafrohet rivalitetit të tij me Sebastian Vettel.

Hamilton tha se ishte më “i ngazëllyer” nga sfida e paraqitur nga Red Bull vitet 2017 dhe 2018 kundër Vettel në Ferrari ishin vitet e preferuara të karrierës së tij.

Gara me Maksin, nuk e ka adrenalinën e Seb“, tha Hamilton.

Max ka shansin të jetë një kampion i ardhshëm. Tani apo më vonë varet nga puna që unë dhe ekipi bëj.”

Hamilton, i culur përkrah Vettel në një format të ri të konferencës për shtyp para garës së dytë të sezonit në Imola, shpjegoi pse ai mbajti luftimet e tij me gjermanin, i cili ka fituar katër tituj.

Duke ditur që po garoja kundër një shoferi të zotë dhe jo vetëm kaq, por një njeri të shkëlqyeshëm. Dhe ndërsa po garonim kundër një ekipi tjetër që ishin shumë të fortë në atë kohë.

Na u desh shumë të dyve që të qëndronim të përqendruar dhe të jepnim maksimumin. Ishte një periudhë e vështirë por na afroi sepse respekti që kemi midis nesh është i madh. Tani është ndryshe.”

Kampioni shtatë herë arriti të mundte Verstappen në garën e parë të sezonit në Bahrein muajin e kaluar, edhe pse Red Bull ishte një makinë më e shpejtë.

Hamilton tha:

“ishte e qartë që Red Bull ka filluar me të vërtetë mirë dhe me një paketë të shkëlqyeshme dhe Max po voziste me të vërtetë mirë, kështu që na pret një sezon i mirë përpara”.

Verstappen tha se ai e pa përfundimin e dytë në Bahrein si një “mundësi të humbur”.

Beteja midis dy burrave është ribashkuar në Imola këtë fundjavë në Çmimin e Madh Emilia Romagna.

Mercedes kanë kaluar tre javë që nga Bahreini duke analizuar se si të përmirësojnë performancën e makinës së tyre.

Ata i ndruhen avantazhit të dukshëm të Red Bull në kthesat me shpejtësi të lartë do t’i bëjë ata edhe më të vështirë për të mposhtur.

Hamilton tha:

Ne thjesht duhet të mbajmë kokën ulur dhe të bëjmë atë që bëjmë. Ne e duam sfidën dhe është emocionuese për të gjithë ne që kemi një sfidë të tillë në duart tona dhe nuk është ajo nga e cila ne i shmangemi.”

Shpresoj të jetë emocionuese për tifozët dhe të jetë gjithçka që pritet, veçanërisht në një kohë kur kemi nevojë për argëtimin më të mirë për tifozët.”

Verstappen tha:

“Ata janë shumë afër me ne edhe nëse nuk e thonë atë. Bahrrini është padyshim një mundësi e humbur, por nëse kemi makinën më të shpejtë nuk do të ketë rëndësi, sepse kemi 22 gara për të përfunduar në para tyre.”

Orari i fundjavave të garës është zhvendosur të Premten dhe të Shtunën për të shmangur një përplasje me funeralin e Dukës së Edinburgut të Shtunën pasdite, me kualifikimin e zhvendosur një orë më parë në 13:00 BST.

Hamilton tha:

Duka i Edinburgut ishte një tifoz i tillë i garave dhe është kaq e trishtueshme të dëgjosh për vdekjen e tij, ai kishte një jetë vërtet të shkëlqyer, të gjatë dhe unë e di se ai ishte vërtet i përkushtuar për të pasur një ndikim dhe për të ndihmuar të rinjtë. Ishtë vërtet frymëzuese, trashëgimia që ai ka lënë pas.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme