Bellator 260: Yaroslav Amosov rrëzon nga froni Douglas Lima për të kapur titullin e peshave të mesme!

Yaroslav Amosov i pamposhtur u bë i pari ukrainas që kapi një titull të madh botëror në MMA ndërsa ai rrëzoi nga froni kampionin e pesëve të peshave të mesme në Bellator, Douglas Lima, në ngjarjen kryesore të Bellator 260.

Të Premten në mbrëmje 27 vjeçari Amosov, përdori mundjen e tij superiore për të nuluar fuqinë e Lima-s, pasi ai hoqi kampionin në secilën prej pesë raundeve dhe dominoi brazilianin gjatë rrugës për një fitore të madhe.

Lima, 33 vjeç, hyri në luftë me një reputacion të fituar si një artist i rrezikshëm nokaut, por ai mezi u lidh me një goditje të pastër gjatë gjithë pesë-raundit të kampionatit.

Amosov priti me durim jashtë rrezes, pastaj mbylli distancën, veprim deri në gardh, dhe mundi kampionin pasi e zuri mat.

Ishte një taktikë që funksionoi kohë pas kohe, pasi Amosov arriti ta çonte kampionin në dyshek në secilën nga pesë raundet për të siguruar rezultate 50-45, 49-46 dhe 49-46 nga tre gjyqtarët.

Fitorja e Amosov zgjati rekordin e tij të përsosur profesional në 26-0 për ta lënë atë vetëm tre fitore pas kufirit të vendosur nga ish-kampioni rus i peshave të lehta UFC Khabib Nurmagomedov, i cili doli në pension i pamposhtur me 29-0 vitin e kaluar.

Pasi të binte zilja e fundit, Amosov qau nga gëzimi në mes të kafazit para se të shpallej verdikti zyrtar.

“Unë jam i lumtur, sepse është jeta ime. Unë jam duke trajnuar për një kohë të gjatë, dhe ky është rezultati. Unë jam i lumtur,” tha ai, para se të ndante lajmin se ai do të bëhet baba i një djali muajin tjeter.

Mbrojtja e parë e titullit të Amosov ka të ngjarë të jetë kundër Michael Page i Anglisë, i cili aktualisht është pretendenti tjetër më i lartë në renditjen e peshave të pesha të Bellator.

Londinezi, i cili ishte duke punuar në tryezën e transmetimit për këtë ngjarje, tha se nuk ishte i befasuar nga ajo që pa nga ukrainasi, por pranoi se ishte befasuar nga performanca e Limës.

“Unë në të vërtetë nuk mësova asgjë që nuk e prisja për sa i përket aftësisë së tij të heqjes“, shpjegoi Page. ”.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme