FutbollKryesore

Barcelona përjashton lëvizjet për Neymar dhe Martinez në efektet e COVID-19

Barcelona ka pranuar se ata nuk kanë forcën financiare për të nënshkruar Neymar ose Lautaro Martinez – një paralajmërim se mund të ketë “tre ose katër vjet” të presionit ekonomik mbi klubet më të larta të Evropës.

Derisa pandemia e koronavirusit të mbërrinte në Evropë, Barcelona dukej e sigurt se do të luante një rol të madh për sulmuesin e Interit Martinez në sezonin e afërt.

Ata gjithashtu mund të jenë joshur nga një përpjekje tjetër për të tërhequr Neymar nga Paris Saint-Germain tre vjet pasi u largua nga Braziliani Camp Nou.

Por një efekt anësor i krizës COVID-19 ishte ndikimi i tij në sporte në mbarë botën, me konkurrencë të pezulluara dhe lojëra të luajtura pas dyerve të mbyllura sapo u vlerësua e sigurt për të rifilluar veprimet.

Dhe ndërsa Barcelona foli herët për nënshkrimin e Martinez, një shoku i skuadrës argjentinase Lionel Messi, ai plan transferimi u pezullua javë më parë, me strategjinë e klubit të përqendruar në shpenzimin e talenteve të rinj.

Kryetari i klubit Josep Maria Bartomeu i tha gazetës katalaneze Sport: “Barca ka folur me Interin për Lautaro, por bisedimet janë ndalur. Situata nuk fton investime të mëdha.

“Neymar? Në këtë situatë është e pa mundur. PSG as nuk dëshiron ta shesë atë. Shtë normale sepse ai është një nga lojtarët më të mirë në botë. “

Bartomeu kishte thënë po aq sa për Argjentinasin Martinez muajin e kaluar, dhe ai paralajmëroi përsëri se të ardhurat e Barcelonës për sezonin 2020-21 pritet të bien me 30 përqind nga parashikimet origjinale prej 1.1 miliardë eurosh.

“Nëse situata pandemike nuk përmirësohet, nuk do të ketë asnjë publik, asnjë muze, asnjë dyqan dhe paratë do të humbasin,” tha Bartomeu.

“Kjo na detyron të bëjmë një menaxhim shumë të rreptë: ne duhet të përcaktojmë se cilat investime janë thelbësore dhe cilat mund të presin. Ju duhet të përshtateni. ‘

Kursimi i nevojshëm i kostos do të thotë që trajneri Quique Setien, i cili është në kërkim të modës për të mposhtur Real Madrid sezonin e ardhshëm, nuk mund të shpresojë në fuqinë blerëse që shumë prej pararendësve të tij kanë gëzuar.

Bartomeu u pyet nëse ditët e transferimeve mega të parave kanë mbaruar dhe tha: “Unë mendoj kështu. Nëse lojtarët nuk shkëmbehen.

“Të gjitha klubet kryesore evropiane preken. Të gjithë po punojnë për tu përshtatur. Dhe kjo nuk do të zgjasë një vit, por tre ose katër. ‘

 

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.