Barcelona bënë një tjetër blerje me vlerë për ekipin…

Barcelona do të nënshkruajë qendërmbrojtësin e Spanjës Eric Garcia me një marrëveshje pesë-vjeçare kur kontrata e tij me Manchester City të skadoj muajin tjetër.

Klubi i La Liga ka përfshirë një klauzolë blerjeje prej 400 milion euro në kontratën e 20-vjeçarit.

Karriera e të rinjve të Garcia filloi te Barcelona para se të transferohej në Manchester City në 2017.

Të hënën, Barcelona ra dakord për një marrëveshje dy-vjeçare me sulmuesin e City Sergio Aguero, kontrata e të cilit skadon më 30 qershor.

Garcia, i cili u bashkua me akademinë e Barcelonës në 2008, bëri 12 paraqitje për kampionët e Premier League të Pep Guardiola në 2020-21.

Spanjolli bëri 35 paraqitje për të në të gjitha ndeshjet për City.

20 prej tyre erdhën në sezonin 2019-20 kur ai ishte një titullar i rregullt për Guardiola pasi skuadra e tij po përjetonte probleme serioze nga dëmtimet.

Ai është paraqitur shtatë herë për Spanjën që nga debutimi i tij në shtatorin e kaluar dhe është përfshirë në skuadrën e Luis Enrique për Euro 2020.

Barcelona e Ronald Koeman përfundoi e treta në La Liga, shtatë pikë prapa kampionit Atletico Madrid.

Total
32
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme