FutbollKryesore

Bale nuk donte të luante për Real kundër City, thotë Zidane

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane ka zbuluar se Gareth Bale zgjodhi të mos udhëtojë te skuadra e tij vendimmarrësi i Ligës së Kampionëve kundër Manchester Cityt sepse ai nuk dëshironte të luante, duke treguar hendekun përfundimtar midis klubit dhe nënshkrimit të tyre të rekordeve të përbashkëta.

Bale mezi luajti pjesën e Zidane në garën e tij për titullin Spanjoll kur sezoni rifilloi pas ndërprerjes së Covid-19, duke filluar vetëm një ndeshje, dhe duke u nënshtruar dukshëm gjatë festimeve të tyre.

Ai u la jashtë skuadrës për ndeshjen e fundit në ligë të sezonit kundër Leganes dhe gjithashtu mungoi nga skuadra për 16 ndeshjen e fundit të së Premtes së Premte, ku Madridit i duhet të kthejë një deficit 2-1 për të përparuar në tetë e fundit.

“Hasshtë thënë shumë, ka një marrëdhënie respektuese midis klubit dhe lojtarit, por thjesht dua të them që ai më mirë nuk do të luante, pjesa tjetër është midis nesh dhe tij”, tha Zidane në një konferencë për shtyp të enjten (6 gusht). . , duke shtuar sulmuesin u la për arsye personale dhe jo teknike.

Një burim i afërt me lojtarin tha që Bale nuk donte të udhëtonte në lojë sepse ai besonte se nuk do të luante një rol në të.

31-vjeçari Bale ka fituar katër tituj të Ligës së Kampionëve me Realin, duke shënuar gola thelbësorë në triumfet e fundit të 2014 dhe 2018 në Atletico Madrid dhe Liverpool përkatësisht.

Por një karrierë e ngarkuar me trofe te Real duket se ka arritur në një fund të trishtuar, pasi distanca midis sulmuesit Uells dhe Zidane vazhdon të rritet.

Zidane, i cili u kthye në Real në Mars 2019 pasi dha dorëheqjen 10 muaj më parë, nuk ka provuar të fshehë mungesën e tij të ngrohtësisë ndaj Bale, duke thënë në përgatitje vitin e kaluar se ai dëshiroi që lojtari të largohej nga klubi sa më shpejt që të ishte e mundur. . .

Sipas mediave spanjolle, Bale ishte gati të bashkohej me klubin kinez të Superligës kineze Jiangsu Suning në korrik 2019, por Real bllokoi lëvizjen në orën e fundit sepse nuk do të merrnin një tarifë transferimi.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.