Humbja e Manchester City 126 milion £ për sezonin e ndërprerë 2019-2020

Drejtuesit e Premier League Manchester City kanë raportuar një humbje prej 126 milion £ për sezonin 2019-2020 i cili u prish nga pandemia e koronavirusit.

Klubi pësoi një ulje prej 11% në të ardhura në 478.4 milion £ por shifrat nuk përfshijn të ardhurat e vonuara nga shitjet e lojtarëve, përfshirë të ardhurat nga lëvizja e Leroy Sane në Bayern Munchen.

Qyteti pret një kthim të menjëhershëm të fitimit për sezonin aktual.

Parashikohet një humbje totale prej më pak se 60 milion për në vit gjatë dy fushatave.

Kryetari Khaldoon Al Mubarak tha se klubi është “thelbësisht i fortë, me aksionerë të përkushtuar dhe me pasuri të konsiderueshme, të ndërtuar me kujdes gjatë një dekade dhe mbi më shumë se një shekull histori”.

Sezoni i Premier Ligue u shty midis Marsit dhe Qershorit 2020 për shkak të pandemisë, e cila që atëherë i ka ndaluar tifozët të marrin pjesë në ndeshje.

City, i cili është 14 pikë larg sfiduesve më të afërt të Premier League, Manchester United, po garon për katër trofe në fazat e fundit të fushatës 2020-2021.

Ka disa arsye pse shifra 126 milion paund nuk është aq befasuese sa mund të dukej.

Pasi kjo llogaritje nuk përfshin të ardhurat e përgjithshme nga Champions League, dhe City arriti në çerekfinale. Vetëm për arritjen në atë pikë nga 16 të fundit, City grumbulloi afërsisht 10 milion.

Përveç kësaj, marrëveshja rekord e klubit Leroy Sane të bashkohej me Bayern Munchen për 44.7 milion që mund të rritet në 54.8 milion u përfundua në korrik, kështu që as kjo nuk përfshihet.

Shumica e tifozëve do të duan të dinë se çfarë do të thotë për mundësit e City për të blerë lojtarë në verë.

Përgjigja është, City ka para për të shpenzuar për lojtarët e duhur.

Nëse ndiejnë se kanë nevojë për një lojtar në një pozicion të caktuar, ata do të përpiqen ta marrin atë, por në një shifër që ata konsiderojnë se përfaqëson vlerë për para.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme