ATletico madrid rrit shpresat pËr të kapur Champions League..

Atletico Madrid u zhvendos një hap më afër për t’u bërë kampion i Spanjës.

Kjo ndodh për herë të parë që nga viti 2014 me një fitore të tensionuar në shtëpi ndaj Real Sociedad.

Yannick Carrasco e çoi Atletico në avantazh me topin e dhënë nga Marcos Llorente dhe e goditi atë drejt rrjetës në minutën e 16′.

Angel Correa dyfishoi avantazhin 12 minuta më vonë për herë të parë pas një topo të shkëlqyeshëm të Luis Suarez.

Igor Zubeldia shënoi një gol të vonuar për Sociedad në minutën e 83′ por Atletico e mbajti fortë fitoren.

Atletico do të fitojë titullin Spanjoll për herë të 11-të në historinë e tyre nëse i fiton të dy ndeshjet e mbetura.

Ata luajnë në shtëpi kundër Osasuna, të Dielën, 16 maj para dhe një javë më vonë ndeshen me Real Valladolid që është i 18-ti dhe në zonën e rënies.

Atletico është katër pikë larg Barcelonës së vendit të dytë, por rivalët e qytetit Real Madrid janë kërcënimi më i madh për skuadrën e Diego Simeone.

Ata janë pesë pikë prapa Atletico dhe luajnë të enjten kundër Granada.

Reali gjithashtu do të përfundonte mbi Atletico nëse të dy palët do të përfundonin në të njëjtat pikë, që do të thotë se Atletico nuk ka mundësi të heqë asnjë pikë.

Për Real Sociedad, i cili goditi shtyllën përmes Roberto Lopez para golit të Zubeldia në minutën, ata mbeten të pestët dhe në një vend të kualifikimit në Champions League.

Sevilla e vendosur në vendin e katërt mundi Valencian 1-0 më herët të Mërkurën falë një goli nga Youssef En-Nesyri.

Por fitorja pasuese e Atletico do të thotë se Sevilla nuk mund të bëhet më kampione Spanjolle.

Shpresat për titullin e Barcelonës pësuan një pengesë të madhe të martën kur hodhën një epërsi 2-0 kundër Levante para se të barazonin 3-3.

Ka shumë pak mundësi që ne të fitojmë kampionatin tani,” tha mesfushori i Barcës Sergio Busquets më pas.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme