Aston villa bën nënshkrimin rekord…

Nënshkrimi rekord i Aston Villa me 33 milion paund Emiliano Buendia është mirëpritur si një “shtesë e shkëlqyeshme” nga shefi Dean Smith pas nënshkrimit të një marrëveshje pesë-vjeçare.

Norwich thotë se ata ishin “me pak mundësi” për të shitur mesfushorin argjentinas pasi ai kërkoi një largim.

24 vjeçari Buendia, shënoi 15 gola dhe grumbulloi 16 asistime sezonin e kaluar, duke ndihmuar Canaries të fitonin titullin e kampionatit.

“Ne jemi të kënaqur që kemi bërë një nënshkrim kaq emocionues kaq herët në verë,” tha Smith.

“Emiliano është po aq i aftë si një sulmues i gjerë ose si një numër 10 dhe është një shtesë e shkëlqyeshme për opsionet tona sulmuese.”

Buendia bëri gjithsej 121 paraqitje në të gjitha garat dhe shënoi 24 gola pas mbërritjes së tij në Norwich nga Getafe për 1.6 milion £ në 2018.

Drejtori sportiv i Norwich Stuart Webber tha: “Ndërsa jemi të zhgënjyer që kemi humbur një lojtar fantastik, ne duhet të heqim një moment për të qenë krenar për udhëtimin që kanë bërë Emi dhe klubi.

“Emi ka qenë klas i lartë që nga dita kur mbërriti. Ai ka punuar jashtëzakonisht shumë dhe ne jemi krenar që ai është zhvilluar si lojtar dhe person që është sot.

Total
12
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme