Aston villa bën blerje rekord me vlerë 33 milion…

Aston Villa ka rënë dakord për një marrëveshje rekord me vlerë 33 milion për mesfushorin e Norwich City Emiliano Buendia.

Villa ka lëvizur me shpejtësi për të hequr interesin e mundshëm nga Arsenali.

24 vjeçari Argjentinas, ishte lojtari i Canaries i sezonit ndërsa kaluan drejt titullit të Kampionatit sezonin e kaluar dhe bënë një kthim në Premier League.

Marrëveshja, e cila mund të rritet në 38 milion £ me shtesa, është afër përfundimit me kushtet të rëna dakord.

Paketa totale, e cila gjithashtu përfshin një klauzolë të shitjes prej 10%, ia kalon nënshkrimit të Ollie Watkins nga Brentford verën e kaluar, e cila ishte një 28 milion.

Buendia ka fituar promovim dy herë në tre vitet e tij me Norwich.

Kishte një klauzolë të shitjes në marrëveshje që pa Norwich ta nënshkruante atë nga Getafe për 1.5 milion £ në 2018 por klubi Carrow Road e bleu këtë.

Total
7
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme