F1Kryesore

Askush nuk mund të kapë Hamilton, Max

Max Verstappen ka pranuar se askush nuk mund ta ndalojë Mercedes dhe Lewis Hamilton të fitojë Kampionatin e tij të shtatë në Formula 1 këtë sezon.

Shoferi i Red Bull përfundoj në vendin e dytë të Dielën mbas Hamilton gjatë Grand Prix të Britanisë, por edhe pse Britaniku dhe shoku i tij i skuadrës finlandezi Valtteri Bottas kishin gomat të sheshta në fund të garës.

Kur u pyet pas garës së katërt të këtij sezoni nëse ka pretendentë të vërtetë për të sfiduar Hamilton, Hollandezi thjesht tha: “Jo”.

Dyshja e Mercedesit kryesoi renditjen me Hamilton në 88 pikë, Bottas në 58 dhe Verstappen në 52.

Dhe ndërsa komponentët e gomave bëhen më të butë dhe më të shpejtë për 70-vjetorin e kësaj fundjave në të njëjtin qark Silverstone, Verstappen mendon se Mercedes do të dominojë edhe një herë.

“Është aq diferencë e madhe!” tha ai, duke iu referuar makinave të Mercedes.

Mundohem por aktualisht nuk është e mundur. Ne duhet të vazhdojmë të punojmë “.

Hamilton gjithashtu pranoi se ai do të preferonte disa konkurrentë dhe tha: “Unë do të preferoja më shumë një luftë super të ngushtë sepse kjo është ajo që më bën të shkoj”.

Ai ishte në vendin e tretë me Hamilton dhe Bottas ku dukej se po shkonin drejt një njësh-dysh të rehatshëm kur vendosi të shkojë në pikën më të shpejtë të bonusit me gomat e reja.

Bottas më pas pësoi një çarie gome në xhiron e parafundit, duke rënë në vendin e 11-të, ndërsa Hamilton vazhdoi të fitonte pasi goma e tij e përparme e majtë thuaj se doli nga vendi në xhiron e fundit.

Verstappen ishte shumë larg për të rikuperuar distancën dhe e mbylli atë nga 31 sekonda mbrapa në pesë në fund.

“Unë e di që të gjithë pyesin nëse nuk duhet të kishim veshur gomën e butë sepse mund të kishim fituar,” tha 22-vjeçari.

“Nuk pendohem për asgjë dhe mendoj se kemi marrë vendimin e duhur. Kush e di nëse do të kisha edhe unë një gomë të sheshtë. Mercedes e meritoi të fitonte sepse ata ishin më të shpejtë se ne “.

Gara e Verstappen pas dy Mercedes ishte aq e monotone sa që filloj të ngacmonte inxhinierit e tij  duke i kujtuar të pinin uji dhe të rrini të hidratuar. “Përveq asaj që numëroja vetëm dele,” tha ai.

Pirelli, furnizuesi zyrtar i gomave të F1, po kërkon një zgjidhje për prishjen e gomave, ndërsa Carlos Sainz i McLaren gjithashtu ka një gomë të sheshtë.

“Ne, sigurisht, do të hetojmë se çfarë ka ndodhur në xhirot e kaluara,” tha Mario Isola, kreu i motorëve në Pirelli. “Veshja mund të jetë e lartë sepse gomat me 38 xhiro ose më shumë në këtë pista janë mjaft të veshura.

“Por gjithashtu mund të jetë për shkak të mbeturinave sepse disa pjesë të krahut të përparmë të Kimi (Raikkonen) ishin në rrugën e duhur. Qëllimi është të kemi diçka shpresëdhënëse deri të martën.”

Bosi i Mercedes Toto Wolff beson se paralajmërimet e tij kundër vetëkënaqësisë tani janë të justifikuara për shkak të dështimit të gomave.

“Ne mund të kishim humbur lehtësisht dy vetura sot, nga pikët, dhe pastaj avantazhi i pikëve do të ishte zhdukur në një sekondë,” tha ai.

“Kjo është ajo që unë theksoj gjithmonë, kampionati mbaron vetëm kur është matematikisht e pamundur që dikush tjetër të na kapë, dhe gara nuk ka mbaruar derisa flamuri të bjerë.”

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.