FutbollKryesore

Arsenali planifikon të pushojë 55 staf, pasi Covid-19 gjeneron të ardhura, përgjigja e tifozëve

Më pak se një javë pasi fitoi Kupën e FA për të siguruar vendin e tyre në Europa League sezonin e ardhshëm dhe ndërsa po negocion një zgjatje të kontratës shumë milionëshe me sulmuesin Pierre-Emerick Aubameyang, Arsenal ka njoftuar planet për të punësuar 55 zjarri.

Klubi tha të Mërkurën (5 Gusht) se shkurtimet ishin për shkak të ndikimit financiar të pandemisë Covid-19.

Njoftimi ngjalli një reagim të menjëhershëm të mediave sociale nga tifozët, duke depozituar shuma të mëdha të përfshira në mbajtjen e lojtarëve kryesorë në punët e humbura të stafit në veshjet e Londrës së Veriut.

“Të ardhurat nga transmetuesit, ditët e ndeshjeve dhe aktivitetet tregtare janë goditur shumë dhe ky ndikim do të vazhdojë të paktën në sezonin 2020/21,” tha klubi në një deklaratë.

Klubi tha se ata kishin bërë gjithçka të mundshme për të zvogëluar kostot, duke përfshirë lojtarët, personelin e vjetër dhe anëtarët e ekipit ekzekutiv që plotësuan vullnetarisht uljet e pagave, por shtoi, “por tani është e qartë se ne duhet të zvogëlojmë më tej kostot tona në duke siguruar që ne të veprojmë në mënyrë të qëndrueshme dhe të përgjegjshme “.

“Ne nuk jemi duke i bërë këto propozime me lehtësi dhe kemi parë në çdo aspekt të klubit dhe shpenzimet tona para se të arrijmë në këtë pikë. Ne gjithashtu morëm mbështetje të konsiderueshme financiare nga pronarët tanë, Kroenke, Sport & Entertainment në drejtim të rifinancimit të borxhit të qytetit tonë.

“Këto hapa kanë ulur të gjithë ndikimin e pandemisë në klub dhe na kanë ndihmuar të vazhdojmë të investojmë në ekip. Ky mbetet një përparësi kryesore.”

Arsenali përfundoi i teti në Premier League, por fitorja e tyre rekorde e 14-të e Kupës së FA të shtunën e kaluar solli një vit tjetër të futbollit evropian dhe mundësinë për të fituar 40 milion £ (55 milion dollarë S) në Europa League.

Tifozët janë tashmë të indinjuar që klubi po paguan ish-ndërkombëtarin gjerman Mesut Ozil, i cili nuk ka luajtur që nga atëherë, rreth 350,000 £ në javë, duke përmendur pagën e tij si një temë të zakonshme në qindra mesazhe nga mbështetësit e pakënaqur të Mërkurën.

Arsenali gjithashtu ofron për të joshur sulmuesin e Chelsea Willian në klub, gjithashtu me paga të mëdha javore, pasi media lokale këtë javë thonë se ata po i ofrojnë sulmuesit Aubameyang një marrëveshje 300,000 £ në javë për të zgjatur kontratën e tij.

Pasuria e shumë miliarderëve të klubit Stan Kroenke pasuria është rreth 300 milion this këtë vit, sipas një raporti të shkruar dhe hartuar nga Instituti për Studime të Politikave me qendër në Shtetet e Bashkuara, një tjetër fakt që nuk ka humbur. nga fansat që shprehin zhgënjimin e tyre.

 

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.