FutbollKryesore

Arsenali në prag të marrëveshjes 5-vjeçare në vlerën prej 25 milion £ për të shumëkërkuarin Gabriel Magalhaes..

Arsenali më në fund është në prag  të  marrëveshjes për Gabriel Magalhaes.

Gunners kanë qënë të angazhuar në bisedime me mbrojtësin 22-vjeçar, ku kanë rënë dakord për një tarifë me Lille javën e kaluar, që besohet të jetë rreth 25 milion (33 milion dollarë).

Për brazilianin Gabriel janë ofruar në diskutime për arritjen e një marrëveshje dhe skuadra të tjera si Napoli, Everton,Manchester City, por pa rezultat .

Arsenali ka qenë gjithmonë i sigurt për të marrë një marrëveshje për objektivin e tyre kryesor mbrojtës gjatë kësaj linje dhe tani presin që të përfundojë transferimi pas ecurisë së bisedimeve gjatë fundjavës. Gabriel tani do të udhëtojë në Angli për të realizuar një marrëveshje pesë-vjeçare.

Sidoqoftë, procesi i përfundimit të transferimit do të jetë i ndërlikuar nga fakti se Gabriel do të duhet të jetë në karantinë për dy javë pas mbërritjes nga Franca – një nga vendet nga të cilat dikush që udhëton në Mbretërinë e Bashkuar do të duhet të izolohet për 14 ditë.

Pasi të nënshkruhet marrëveshja, qendërmbrojtësi do të bëhet kapja e dytë e klubit të Londrës së Veriut nga kampi veror, pas shtimit të kolegut të tij Brazilian Willian, i cili u bashkua pas një transferimi të lirë nga Chelsea.

Ardhja e Gabriel do të jetë një nxitje e madhe për Mikel Arteta.Ky i fundit do të bashkohet me William Saliba në Stadiumin e Emirateve .

Mikel Arteta Arsenal 2019-20 Ai do të bashkohet me William Saliba në Emirates Stadium, i cili tashmë ka filluar praktikën.

Me  Gabriel dhe Saliba, Arsenal mendon se tani ka siguruar dy nga mbrojtësit më të premtuar të rinj në Evropë, pasi dëshirojnë t’i japin Artetës një skuadër që do të jetë në gjendje të garojë për katër pikët e para në sezonin e ardhshëm e Premier League.

Vëmendja tani do të kthehet në lëvizjen e disa mbrojtësve, pasi Arteta tani ka tetë mbrojtës qendror në skuadrën e tij, Gabriel dhe Saliba ndjekur nga David Luiz, Rob Holding, Sokratis, Shkodran Mustafi, Calum Chambers dhe Pablo Mari.

Chambers, Sokratis dhe Mari, kanë nënshkruar një marrëveshje katër vjeçare në Qershor,por tashmë  të gjithë janë të dëmtuar dhe do të humbasin fillimin e fushatës së re.

Fulham besohet se është ende i interesuar për Chambers, i cili bëri përshtypje gjatë një qiraje 2018/19 me Craven Cottage, ndërsa Mustafi do të lejohet të largohet nëse do të bëhej një ofertë e përshtatshme.

Ai dhe Sokratis kanë vetëm një vit për të bërë marrëveshjet e tyre aktuale dhe Arsenali është i hapur për oferta për të dy. Napoli thuhet se ka një interes të fortë për qendërmbrojtësin grek, i cili luajti vetëm dy zëvendësime  afatshkurtëre për Arsenalin në 13 ndeshjet e tyre pas rifillimit të futbollit në Mars

 

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.