FutbollKryesore

Arena e finales së Champions League rezervohet nga bovarezët kundrejt PSG. Bayern mposht Lyon.

Serge Gnabry i parapriu fitores që në pjesën e parë duke shënuar golin e parë, dhe sikur mos të mjaftonte me kaq, disa minuta më vonë Robert Lewandowski ndoqi shembullin e shokut të skuadrës duke i servirur ekipit vendin e merituar në finalen kundër Paris Saint-Germain.

Lyon i rreshkitën prej duarve dy mundësi të arta  në Estadio Jose Alvalade, nga Memphis Depay dhe Karl Toko-Ekambi.

Brenda shumë pak sekondave , Gnabry e kishte shtyrë Bayernin në një avantazh 18-minutësh me stilin mahnitës dhe anësori gjerman shënoi sërisht vetëm pas gjysmë ore.

Gnabry, i cili kishte shënuar katër herë në shkatërrimin 7-2  gjatë përballjes Bayern- Tottenham Hotspur në fazën e grupeve, tashmë  ka shënuar nëntë në nëntë paraqitjet e tij në ligën e këtij sezoni.

Goli i pashmangshëm i Lewandowski, i 55-të i tij i sezonit, erdhi dy minuta para kohës së mbylljes.

Bayern me këtë fitore të radhës e ka cuar numrin e golave në 42 në 10 paraqitjet e Champions League.

Këtë sezon skuadra  i ka fituar të gjitha ndeshjet e saj evropiane, por testi më i madh  kundër një skuadre të PSG nuk ka ardhur akoma.

Mbi të gjitha, Lyon doli i shtati në sezonin e fundit francez, i cili u shkurtua për shkak të pandemisë COVID-19. PSG fitoi Ligue 1 dhe shtypi RB Leipzig me rezultatin 3-0 në gjysmëfinalen e tyre.

Kjo finale edhe pse do të zhvillohet nën një atmosferë të cuditshme pas dyerve të mbyllura në kryeqitetin e Portugalisë, ka pritshmëri të jetë shumë emocionuese.

Kampionët gjermanë duan të fitojnë Kupën e tyre të gjashtë të Evropës, shtatë vjet pas triumfit të tyre të fundit në Ligën e Kampionëve. Do të jetë finalja e njëmbëdhjetë e tyre, kundër një klubi që do të shfaqet në finalen e tyre të parë.

Por nga ana tjetër e medaljes, edhe pse skuadra e Ridi Garcia kishte siguruar dy fitore të bujshme kundër Juventusit dhe Manchester City-t, i flaku shumë larg pritshmëritë  tyre,duke i pozicionuar ata në një situatë jo të dëshirueshme.

Për herë të parë në 24 vjet skuadrës,pikërisht vitin 2020/21 nuk do të ketë fare futboll evropian për Lyon. Ata duhet të kishin fituar këtë Ligë të Kampionëve për t’u kualifikuar përsëri .Por tani kanë ata janë zhytur në pikëpyetjet se si do të ishte ecuria nëse nuk do ti kishin humbur mundësitë.

Shansi i Lyon erdhi brenda minutës së katërt. Maxence Caqueret përgjoi një pasim nga Thiago Alcantara, shikoi lart dhe lëshoi ​​Depay. Hollandezi shkoi rreth Manuel Neuer, por me shtrëngimin e këndit ai mund të gjente vetëm rrjetën anësore me goditjen e tij.

Përfshirja tjetër e madhe për bavarezët erdhi kur Leo Dubois dërgoi një pasim pas tij dhe Toko-Ekambi pati mundësinë të realizojë goditjen e tij në përpjekjen e dytë, por goditi me kokë.

Vetëm 49 sekonda pas kësaj, Lyon ishte kishte mbetur shumë pas.

Gnabry preu nga e djathta në qendër para se të hynte nga brenda kutisë. Sulmi i tij i goditur me këmbën e majtë i hoqi  shansin  Anthony Lopes. Në minutën e 33-të, Gnabry e rriti rezultatin në 2-0. Ai e vodhi posedimin e kundërshtarëve në gjysmë të rrugës, shkoi përpara dhe ia dha topin Ivan Perisic.

Kryqi i ulët i Kroatit duhet të ishte konvertuar nga Lewandowski. Lopes arriti të shpëtojë prej tij, por Gnabry u rikthye.

Zëvendësuesi Philippe Coutinho u mundua të vonohet për offside, por Lewandowski e bëri rezultatin 3-0 dhe koha po mbaronte kur ai shkoi drejt goditjes së dënimit të Joshua Kimmich.

Bayern tani ka 20 fitore radhazi dhe është i pamposhtur në 29 ndeshje, një seri që filloi Dhjetorin e kaluar. Vetëm disa javë më parë, Bayern ishte në telashe pasi gjuajti trajnerin Niko Kovac.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.