Anullohet Çmimi i Madh i Singaporit, dhe Disa gara të tjera qëndrojn më pikëpyetje!!

Çmimi i Madh i Singaporit është anuluar këtë vit dhe Formula 1 po rishikon opsionet e tij për të zëvendësuar garën.

F1 dhe autoritetet e Singaporit ranë dakord se nuk do të jetë e mundur të mbahet ngjarja pas kufizimeve të imigracionit në shtetin mikpritës.

Gara të tjera më vonë në 2021 gjithashtu mund të bien pre e pandemisë së koronavirusit.

Turqia, Kina dhe një garë e dytë në Austin në SHBA janë të gjitha në shqyrtim për zëvendësime. “Ne e kuptojmë që tifozët tanë po prisnin me padurim për një edicion tjetër të Grand Prix të Singaporit,” tha Colin Syn, nënkryetar i garës.

“Të anulosh ngjarjen për një vit të dytë është një vendim tepër i vështirë, por i domosdoshëm pas kufizimeve mbizotëruese për ngjarjet e drejtpërdrejta në Singapor.”

Singapori është një nga vendet që ka menaxhuar pandeminë dhe ka mbajtur infeksionet të ulta nga kufizimet e rrepta të imigracionit.

Dhe autoritetet atje kanë vendosur që masat e tyre të kontrollit nuk janë në përputhje me mijëra njerëz që vijnë në vend për një çmim të madh.

Në cili shtet mund të zhvendoset ngjarja?!

Një opsion që konsiderohet nga F1 si një zëvendësim është një fushë në Parkun e Stambollit në Turqisë.

Turqia ishte planifikuar si një zëvendësim për Çmimin e Madh Kanadez këtë muaj, por duhej të anulohej dy javë pasi u vendos në listën e kuqe të pandemisë të Mbretërisë së Bashkuar.

Çmimit i Madh Kinez, i cila u shty nga të dhënat e sezonit të hershëm të këtij viti, është tjetër e mundur.

Po me garat e tjera çfarë do ndodhi?

Edhe pse F1 është ende synon një kalendari të plotë me 23 garë, Grand Prix i Japonezëve, Brazilianëve, Meksikanëve dhe Australisë janë të gjithë në dyshim për arsye të ndryshme.

Japonia po ecën përpara me Lojërat Olimpike këtë verë pavarësisht nga një rritje në rastet e Covid që ka çuar në vendosjen e masave emergjente në kryeqytetin Tokio dhe pjesë të tjera të vendit.

Organizatorët në Suzuka aktualisht presin që gara të ndodhë përpara por do të shofin një vlerësim të plotë sapo të mbarojnë Lojërat Olimpike.

Meksika dhe veçanërisht Brazili kanë ngarkesat më të larta të koronavirusëve në botë por janë të vendosur të mbajnë garat e tyre.

Ata besoj se mund të mbrojnë personelin e F1 duke i mbajtur ata larg nga popullata lokale duke caktuar hotele specifike dhe duke organizuar transportin komunal nga dhe në pistë.

Sidoqoftë, nëse cilido vend do të futej në listën e kuqe të Mbretërisë së Bashkuar, kjo do ta bënte mbajtjen e garës së tyre shumë problematike.

Australia, ashtu si Singapori, ka marrë një qasje të tolerancës zero ndaj pandemisë, me kufizime të mëdha në udhëtime.

Plani për garën në Melburn është me personelin i cili është vaksinuar të lejohet të hyjë në vend për garën dhe të jetë në gjendje të shpëtojë nga karantina.

Sidoqoftë, shqetësimi është rreth asaj që do të ndodhte nëse do të kishte një rast pozitiv midis personelit të F1 ndërsa ata janë jashtë në Australi.

F1 ka të ngjarë të dëshirojë siguri përpara se të angazhohet për të udhëtuar në Australi.

Vaksinimet gjithashtu ka të ngjarë të bëhen problem në një numër në rritje të garave kur sezoni vazhdon.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme