Andry ruiz jr u kthye SiÇ të gjithë e prisnin…

Ish kampioni botëror në pesha të rënda Andy Ruiz Jr i mbijetoi një nokaut në fillim të luftës për të mposhtur Chris Arreola me vendim unanim në Kaliforni.

Pasi u rrëzua nga një goditje në të djathtën gjatë raundit të dytë, meksikan Ruiz u rikuperua për të fituar me rezultatin 117-110, 118-109 dhe 118-109 nga votimet e gjyqtarëve.

Ai nuk kishte luftuar që nga humbja e tij të revanshit në dhjetor 2019 nga Anthony Joshua, pas së cilës ai humbi 25 kg.

Ne bëmë atë që duhej të bënim për të marrë fitoren,” tha 31 vjeçari Ruiz.

Ruiz dukej i mprehtë me goditjet në raundin e parë para se Amerikani Arreola ta dërgonte në kanavacë me një goditje të fuqishme në raundin e dytë.

Ruiz u lëndua përsëri në raundin e tretë kur 40-vjeçari Arreola e rrëzoj me një goditje të majtë, por ai dukej më i qetë gjatë raundeve vijues.

Ai e gjeti ritmin e tij me goditje në raundin e tetë dhe dy herë e detyroi Arreola të mbijetonte më vështirësi.

Rasti i fundit ishte në 11 me një kombinim të mprehtë të djathtë të majtë, para se ti jepte fund përpjekjeve të dëshpëruara të Arreola në fund..

“Unë i respektoj gjykatësit, por gjithmonë kam thënë që bukuria është në syrin e shikuesit“, tha Arreola.

Ruiz tani mban një rekord të 34 fitoreve nga 36 luftime, ndërsa Arreola ka humbur shtatë nga 48 garat e tij.

Përleshjet shpërthyen në tribuna gjatë raundeve të para të luftës, e cila u zhvillua para 3,940 tifozëve me një kapacitet të reduktuar në Carson.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme