Alan Velasco: Prodhuesi i Argjentinës duke ndjekur hapat e Aguero

18-vjeçari shpërtheu në skenë në fund të vitit 2020 dhe ka klube nga e gjithë Evropa dhe Amerika e Veriut që monitorojnë fillimin e tij.


Pesëmbëdhjetë vjet më parë, një adoleshent i vogël me Nr.10 në shpinë ishte emocionues ta shikoje ne lojë.


Ai i ri ishte Sergio Aguero, i cili shënoi 18 gola për klubin e tij të fëmijërisë gjatë fushatës së tij të fundit në Buenos Aires para se të përfundonte një lëvizje prej 20 milion eurosh në Atletico Madrid në verën e vitit 2006.


Kjo marrëveshje ndihmoi të paguhet për rinovimin e klubit Estadio Libertadores de America, dhe pas lajmit se koha e Aguero në Manchester City po përfundon, mbetet shpresa se ai së shpejti do të kthehet për të luajtur në arenën me instrukturë të re.

Nëse e bën këtë, ai mund ta gjejë veten të rreshtuar së bashku me një të ri të pavarur për të cilin disa besojnë se mund të quajnë Aguero si shitjen më të shtrenjtë të klubit të të gjitha kohërave.


Ai lojtar është Alan Velasco, i cili – si Aguero – është i shkurtër në shtat dhe vesh fanellën e famshme të klubit me Nr.10 pasi shijoi një fushatë të fortë pas kthimit të futbollit nga bllokimi në fund të vitit 2020.


Në kohën kur sezoni i vonuar 2019-2020 përfundoi në fillim të janarit 2021, ai kishte shënuar gjashtë gola dhe kishte dhënë tre asistime, të gjitha këto erdhën brenda një periudhe nëntë javore pasi Velasco u bë shpejt djali i artë i futbollit argjentinas.


18-vjeçari tani e gjen veten duke mësuar nën trajnerin e ri Julio Cesar Falcioni, i cili rastësisht është i njëjti menaxher me të cilin Aguero lulëzoi nën mesin e viteve 2000, dhe ka shpresë se edhe ai do të shkojë të përfaqësojë klubin në të gjithë botën në vitet që vijnë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme