A po përpiqet ti shamnget ndeshjes Ylli realit?

Mbrojtësi i Real Madrid, Marcelo mund të humbasë ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së tyre të Champions League në Chelsea pasi ai është thirrur për të monitoruar një qendër votimi gjatë zgjedhjeve lokale.

Zgjedhjet për asamblenë e Madridit zhvillohen të martën, 4 maj.

Realët, të cilët pësuan barazim 1-1 në shtëpi në ndeshjen e parë, luajnë ndeshjen e dytë në Stamford Bridge të nesërmen.

Klubi spanjoll po “analizon situatën” për të parë nëse “ndonjë rregullore do ta lejojë atë të udhëtojë me ekipin”.

Nëse Marcelo nuk përjashtohet nga detyrat e tij të ditës së zgjedhjeve, ai nuk do të lejohet të udhëtojë me ekipin një ditë para ndeshjes.

Gazeta spanjolle ‘El Mundo’ raporton se klubi kishte apeluar në Komisionin Zgjedhor, por kërkesa u refuzua.

Të gjithë spanjollët në regjistrin zgjedhor mund të thirren për të punuar në qendrat e votimit dhe paguhen 65 euro.

Marcelo, 32 vjeç, u dha shtetësinë spanjolle në 2011.

Kanë ndodhur disa raste me arsye më të pazakonta për të humbur një gjysmëfinale të Champions League, në futbollin spanjoll.

Nje rast është portieri i Levante Aitor Fernandez i cili mori pjesë në qendër votimi në qytetin e tij të lindjes Mondragon në 2019, kur atë ditë ai duhej të luante një ndeshje kundër Athletic Bilbao.

Inaki Williams i Athletic Bilbao u justifikua gjithashtu për të punuar në një qendër votimi në 2015 pasi atë luante një ndeshje kundër Levante.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme