A do jetë gati Kevin de Bruyne për Euro 2020 pas operacionit?!

Mesfushori Kevin de Bruyne ka pasur një operacion pas një dëmtimi të vogel në fytyrë dhe do të bashkohet me skuadrën e Belgjikës të hënën.

Njeriu nga Manchester City, 29 vjeç, theu hundën dhe gropën e majtë të syve në një përplasje me Antonio Rudiger të Chelsea në finalen e Champions League të Shtunën e kaluar.

Belgjika takohet me Rusinë në hapjen e tyre të Euro 2020 në 12 qershor përpara se të përballet me Danimarkën 17 qershor dhe Finlandën 21 qershor.

“Operacioni zgjati vetëm 20 minuta,” tha trajneri i Belgjikës Roberto Martinez.

Shkoi shumë mirë, shumë pozitivisht”.

Belgjika është ekipi më i renditur në botë dhe De Bruyne është vendosur të jetë një lojtar kryesor në sfidën e tyre për një titull të parë të madh.

“Kjo ndërhyrje e vogël ishte e nevojshme për një perspektivë afatgjatë,” shtoi Martinez. “Ai nuk do të ketë nevojë për një shërim të gjatë.

“Stafi mjekësor është i kënaqur me rezultatin. Ne po presim të hënën kur ai do të bashkohet me skuadrën tonë.”

Ndeshja e fundit e Belgjikës për ngrohjen është në shtëpi me Kroacinë të Dielën pas një 1-1 në miqësoren e së enjtes me Greqinë.

Kroacia u mbajt gjithashtu me rezultatin 1-1 nga Andorra të Martën.

“Ne duhet të tregojmë se kemi bërë një hap përpara në përgatitje,” tha Martinez. “Ne po përballemi me një ekip të fortë, me shumë përvojë dhe cilësi teknike në mesfushë.

Ai thotë se do të duhet të jenë të mprehtë dhe të përqendruar për të fituar.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme