A do hakmerret red bull për humbjen në Bahrein?

Lewis Hamilton (GBR) Mercedes AMG F1 W11. 12.07.2020. Formula 1 World Championship, Rd 2, Steiermark Grand Prix, Spielberg, Austria, Race Day. Photo credit should read: XPB/Press Association Images.

Lewis Hamilton arriti fitoren kundër Max Verstappen dhe Red Bull në garën e parë të sezonit.

Tani një xhiro “speciale”, siç e tha shoferi i Mercedes, u ka privuar fitoren rivalëve të ekipit të tij.

Sidoqoftë, kjo është një mënyrë për ta parë atë. Një tjetër është që Red Bull lejoi që fitorja në Bahrein të rrëshqasë pasi ishte larguar nga strategjia.

Në provat e Emilia Romagna Grand Prix të Dielën Mercedesi ka kryesuar lart shkëlqyeshëm, me Hamilton në krye, shokun e ekipit të Verstappen Sergio Perez në të dytin dhe Hollandezin e tretë.

Dhe ndërsa në Bahrein ishin dy Mercedes kundër një Red Bull në front, i cili luajti një rol të rëndësishëm në rezultatin e garës, këtë herë është e kundërta, pasi Valtteri Bottas mund të menaxhonte vetëm të tetin në rrjet.

Hamilton ishte mosbesues dhe i psikuar pasi vulosi fitoren e 99-të të karrierës së tij, pasi ai nuk e kishte pritur të kalonte në kualifikim duke qënë se kishte mbetur 0,557 sekonda prapa Verstappen në praktikën e fundit.

“Ne e kemi atë hendek te Red Bulls në P3,” tha ai.

Unë nuk mund të shkoja 0.6 sekonda më shpejt. Ne thjesht mbajtëm kokën ulur dhe punuam në rregullimin e makinës për t’u kualifikuar”.

Në xhiron e tij të parë në seancën përfundimtare vendimtare të kualifikimit, Hamilton kaloj përpara Verstappen me 0,091 sekonda.

Ai ishte 0.15 sekonda më pak se koha e tij e mëparshme nga Turn Nine, por më pas arriti më shpejt rreth pjesës tjetër të xhiros për ta përfunduar atë vetëm 0,022 sekonda më ngadalë se e para.

Ne me të vërtetë nuk e kemi nxitur shumë,” tha ai, “por fakti është që në garën e fundit kishte një hendek të mirë për Red Bulls.

Ne ndienim që mund ta mbyllnim pak këtë fundjavë, por ky ishte një seancë kualifikuese me të vërtetë e pastër.”

“Unë mendoj se ka të bëjë vetëm me rregullimin herë pas here për sa i përket performancës sime. Unë jam vërtet mirënjohës që jam duke bërë hapa në drejtimin e duhur.”

Verstappen e dinte që mund të fitone por ishte flegmatik dhe me humor të mirë për humbjen.

“Gjithçka po shkonte mirë dhe më pas në Q3 në garën e fundit nuk pata një xhiro të mirë,” tha ai.

“Ishte një xhiro copëtuese, por të paktën u përpoqa. Ne nuk jemi robotë. Ndonjëherë ndodh që të bëjmë një gabim.”

“Por ne ishim shumë afër dhe kjo ishte pozitive. Ne kemi dy makina afër Lewis në goma të ndryshme dhe shpresojmë që kjo të japi ndonjë entuziazëm nesër”.

A mundet Red Bull të hakmerret për humbjen e tyre në Bahrein, apo Hamilton mund të qëndrojë para dhe t’i bëjë ata të paguajnë përsëri për gabimet e tyre? Kjo nuk duhet humbur

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme