Sharife Cooper i Auburn dëshiron të hyjë në draftin e NBA..

Më i miri i shkollës Auburn, Sharife Cooper thotë se ai planifikon të hyjë në draftin e NBA dhe të heqë dorë nga kualifikimi i tij i mbetur.

Cooper njoftoi vendimin e tij për të hyrë në draft dhe për të punësuar një agjent të Premten pasi arriti një numër të madh si një fillestar pavarësisht se luajti në vetëm 12 ndeshje.

Cooper shënoi mesatarisht 20.2 pikë, 8.1 asistime dhe 4.3 kërcime pasi u shpall i kualifikuar nga NCAA.

Shoku i tij i parë i shkollës Auburn, JT Thor, gjithashtu ka hyrë në draft, por e la derën hapur për një kthim.

Cooper është një nga vetëm shtatë lojtarët në rang kombëtar me mesatare 20 pikë dhe tetë asistime për ndeshje në 25 vitet e fundit, duke iu bashkuar lojtarëve të fundit si Ja Morant (Murray State) dhe Trae Young (Oklahoma).

“Ishte një vendim i ashpër, një vendim i vështirë, por unë do të doja të deklarohesha për Draftin e NBA 2021 dhe të punësoja një agjent, ” – tha Cooper.

“Unë jam përgjithmonë mirënjohës që jam pjesë e Familjes Auburn. Nëse do të duhej ta merrja vendimin edhe një milion herë, do të zgjidhja Auburn çdo herë. ”

Powder Springs, Ga. Shënoi ose asistoi në 47.3% të pikëve të Auburn ndërsa ishte në formacion.

Ai vendosi një rekord të Auburn për mesataren e asistimeve në një sezon, duke thyer notën e asistentit aktual Wes Flanigan prej 6.7 për ndeshje.

“Karakteri i tij dhe puna e tij e vështirë shkëlqyen qartë gjatë sezonit të tij të vetëm me ne,” tha trajneri i Auburn, Bruce Pearl.

“Pasi humbi 72 ditë praktikë, ai fitoi ndeshjen e tij të parë kundër Alabama dhe vendosi 26 pikë dhe nëntë asistime për të na ndihmuar të marrim kampionët e mundshëm të SEC.”

“Ai është një roje një herë në brez i cili ka një aftësi të çuditshme për të shënuar dhe për të ndihmuar të tjerët të shënojnë.”

Cooper, i cili u zgjodh në ekipin e Konferencës Juglindore All-Freshman, ishte një perspektivë konsensusi me 5 yje dhe ne krye te 20 më të mirëve nga Shkolla e Mesme McEachern.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme