Eddie Howe zgjedhja perfekte për Celtic

Menaxheri i ri i ardhshëm i Celtic, Eddie Howe është një “mendimtar i thellë” i cili beson se “performanca gjithmonë tejkalon rezultatin”, thotë ish-kapiteni i Bournemouth Tommy Elphick.

Bisedimet midis Celtic dhe Howe, 43 vjeç, janë në një fazë të përparuar ndërsa klubi i Glasgow kërkon një pasardhës të Neil Lennon.

Elphick, i cili ishte kapiten i Bournemouth nga Liga Angleze, del në mbështetje të menaxherit te tij të vjetër si njeri të përsosur.

“Ai është shumë i përpiktë”, tha Elphick.

“Ai është detajist në punën e tij dhe kalon shumë kohë për t’u njohur me lojtarët e tij.

“Në Bournemouth ai me të vërtetë hyri në historinë e klubit, na bëri krenarë që të veshim fanellën dhe na bëri të luajmë në një mënyrë që mahniste tifozët.

“Ndeshjet ishin emocionuese, me ritëm të shpejtë, ne gjithmonë shkonim për të fituar ndeshjen nëse ishte kundër Man City në Premier League ose Oldham në League One.”

Duke kaluar më shumë se një dekadë në krye të Bournemouth, Howe do zvendësoj Lennon, i cili u largua pesë javë më parë.

Oferta e Celtic për një titull të 10-të radhazi përfundoi me dështim këtë sezon,

Ndërsa drejtimi i klubit Parkhead me 12 trofe të njëpasnjëshëm u ndalua nga Ross County në Kupën e Ligës Skoceze dhe ata dolën nga Champions League në kualifikimet.

Howe mori shumë nga Bournemouth para se të largohej verën e kaluar pas rënies së klubit nga Premier League.

Dhe Elphick thotë se bazat e suksesit të tij po i qëndronin filozofisë së tij.

“Mesazhi më i madh që na u dha ishte se performanca gjithmonë do të tejkalonte rezultatin,” tha mbrojtësi aktual i Huddersfield Town.

“Nëse shfaqjet do të ishin atje, rezultatet do të pasonin.”

“Ndonjëherë ne demoralizoheshim, por prap u përmbaheshim parimeve tona. Ai na ndihmonte shumë në moralin tonë dheqë ne qëndronim si një grup.”

Elphick dukej një zgjedhje e nevojshme nga tifozët Celtic nëse Howe largohet.

“Kur ishim në Ligën Një ishim nën presion për t’u ngritur, kur më pas arritëm në krye të Kampionatit kishte presion për të arritur në Premier League,” shtoi ai.

Do të ketë një periudhë rindërtimi, kështu që mund të duhen gjashtë muaj, një vit ose më shumë.

Jason Tindall, ish-ndihmësi i Howe në Bournemouth, thotë se nëse ish-shefi i tij do të transferohej në Celtic ata do të merrnin një “menaxher të shkëlqyeshëm që punon shumë dhe i është përkushtuar punës së tij”.

Duke folur për Radion Tindall tha: “Mënyra e tij e punës është forca e tij më e madhe. Ai nuk lë gur pa lëvizur. Ai punon sa orë të jetë e nevojshme për të qenë i suksesshëm.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme