West Ham kalon në vendin e katërt pas një Nate të vëshTirë…

Kapiteni i West Ham, Mark Noble, thotë se ata nuk kanë asgjë për të humbur në garën për të siguruar futboll në Champions League, pasi fitorja në Wolverhampton Wanderers i zhvendosi në katër të parët e Premier League.

Pas garës në një epërsi prej tre golash gjatë një hapjeje të shkëlqyeshme 40 minutash, lojtarë e West Ham zhvilluan një luftim për të siguruar një fitore që i lëviz ata mbi Chelsea me tetë ndeshje të mbetura.

E vetmja negative për ekipin e David Moyes ishte tërheqja e hershme e Michail Antonio përmes dëmtimit, situata e të cilit do të vlerësohet në ditët në vijim.

Por Hammerët treguan karakter të vërtetë pas largimit të tij për të siguruar fitoren, dhe Noble thotë se skuadra është e vendosur të luftojë për një përfundimi në katër më të mirët.

“Le të shpresojmë që të jetë një sezon i shkëlqyeshëm. Kemi tetë ndeshje për të bërë dhe jemi në të katërtin. Tani kemi ndeshjet me ekipet më të mira.”

Mesfushori i huazuar i Manchester United, Jesse Lingard ishte në formë të frymëzuar ndërsa Hammers mbizotëruan lojën në pjesën e parë, duke shënuar një gol të shkëlqyeshëm në minutën e 6′ si dhe dy të tjerë në minutat 14′ dhe 38′, vizitorëve u desh të garonin në epërsi 3-0.


Skuadra e Moyes kishte lënë epërsinë 3-0 në ndeshjen e tyre të mëparshme kundër Arsenalit për të barazuar 3-3 dhe ata dukeshin në rrezik për një përsëritje të situatës.

Leander Dendoncker kryesoi me një gol në shtëpi pak minuta para mbarimit të pjesës së parë dhe zëvendësuesi Fabio Silva shënoi një goditje të mirë në minutën e 68′ për të zvogëluar diferencën në një gol.

West Ham ra në pjesën e dytë ndërsa përpiqeshin të mbanin avantazhin e tyre më një gol diferencë, dhe megjithëse Wolves dominuan pjesën e dytë ata nuk mundën të gjenin rrugëdalje për të shënuar për të tretën herë.

Moyes, ashtu si Noble, beson se nuk ka asnjë arsye pse West Ham nuk mund të qëndrojë në luftë për një finale të katërt.

Unë jam duke dëgjuar ekspertë që flasin për West Ham që ka një shans për në Champions League,” tha ai.

Askush nuk do ta kishte parashikuar ose përmendur atë sezonin e kaluar. A mund ta vazhdojmë atë? Ne do të përpiqemi dhe të garojmë me ekipet e mëdha deri në fund.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme