Serigo Aguero lë klubin…

Kontrata e sulmuesit 32-vjeçar skadon në fund të sezonit dhe atij i është thënë që nuk do të rinovohet. 

Argjentinasi, i cili nënshkroi nga Atletico Madrid në 2011, ka shënuar 257 gola në 384 paraqitje për klubin.

 “Me udhëzimet e duhura dhe kontributet e shumë lojtarëve, ne fituam një vend te më të mëdhenjtë e botës“, tha Aguero.

Ai do të nderohet me një statujë në Etihad Stadium, së bashku me kapitenin fitues të titullit Vincent Kompany I cili u largua nga klubi përkatësisht në 2019.

 Që atëherë, sulmuesi ka ndihmuar Qytetin të fitojë edhe tre tituj të tjerë në Premier League, një FA Cup dhe pesë Kupa.

 “Kontributi i Sergio në Manchester City gjatë 10 viteve të fundit nuk mund të harrohet,” tha kryetari i qytetit Khaldoon Al Mubarak.

 “Legjenda e tij do të gdhendet në mënyrë në kujtimet e të gjithëve që e duan klubin dhe ndoshta edhe te atyre që thjesht e duan futbollin.”

This image has an empty alt attribute; its file name is image-3-1024x879.jpeg

Ky është një lajm i madh,  edhe pse pritej duke pasur parasysh mungesën e gjatë në lojë së Agueros.

 Sulmuesi ka bërë vetëm 14 paraqitje këtë sezon, per shkak të dëmtimit, por edhe pasi u rikuperua nga problemi i gjurit l, ai u neglizhua  pasi menaxheri Pep Guardiola vendosi të zgjedhë Gabriel Jesus në numri nëntë.

 Barcelona më parë ka pyetur për disponueshmërinë e Aguero dhe duke pasur parasysh kufizimet për financat e tyre,  ngelet për tu parë se ku do te përfundoj 32-vjeçari.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme